Wróćmy jeszcze na chwilę do przeszłości, a konkretniej do czasów, kiedy zegarki osobiste zaczęły przypominać rozwiązanie, jakie znamy dziś. Mamy rok 1504, a Peter Henlein zapisuje się właśnie w historii, umieszczając mechanizm sprężynowy napędzający zegar w „przenośnym" pudełku, tworząc pierwszy zegarek kieszonkowy. I to właśnie ten typ zegarka, czyli mały, płaski i z dołączonym łańcuszkiem, był najpopularniejszy aż do I wojny światowej.

Co prawda pierwszy zegarek naręczny został stworzony przez szwajcarskiego zegarmistrza już w 1866 roku, ale początkowo korzystały z niego tylko kobiety, bo mężczyźni uważali go za chwilową modę. Zmieniło się to dopiero podczas wojny, kiedy okazało się, że zegarek jest niezbędny żołnierzom, a wersja kieszonkowa nie jest najwygodniejsza na polu walki. Trudno chyba o lepszą deklarację "męskości" takiej formy zegarka prawda?

Przygotowując poradnik rozmawialiśmy z ekspertem Maciejem Mazurkiewiczem, pasjonatem zegarmistrzostwa, pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Niezależnych Producentów Zegarków - AuroChronos w Łodzi. 

Czy Szwajcaria jest wciąż tym krajem, który powinniśmy kojarzyć z zegarkami, jakością i wszystkim tym, co zwykło się określać "szwajcarska precyzja"? Czy poza Szwajcarami ktoś się liczy w branży?

Szwajcarskie pochodzenie zegarka jest niezmiennie pewnym synonimem jakości do którego od lat jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak świat zegarków tradycyjnych to nie tylko Szwajcaria. Zarówno w zakresie produkcji zegarków luksusowych, ręcznie wykonywanych jak i produkcji masowej wiele innych krajów ma także swoich wyjątkowych przedstawicieli. Na myśl przychodzą mi tu chociażby zegarki popularnych japońskich marek. Świat cały czas się rozwija, a rynek zegarków zmienia się razem z nim. - mówi Maciej Mazurkiewicz.

Jak wybrać zegarek?Jak wybrać zegarek? Pixabay.com

Zegarki w tej formie zostały z nami do dziś, choć przez pewien czas wydawało się, że czeka je poważny kryzys. Wszystko za sprawą smartfonów, przez które coraz więcej osób rezygnuje z korzystania z zegarka naręcznego, bo telefon z dobrze widoczną godziną i tak zawsze mamy pod ręką. Niemniej prawdziwi fani tego rozwiązania nie wyobrażają sobie takiej "przesiadki", szczególnie że zegarek pełni też funkcję biżuteryjną i jest dla wielu osób sposobem podkreślenia swojego statusu majątkowego.

W tym kontekście większym zagrożeniem wydają się smartwatche, czyli inteligentne gadżety łączące funkcjonalność zegarków i smartfonów, które do złudzenia przypominają już klasyczne czasomierze. Pytanie tylko, czy to faktycznie konkurencja, czy może naturalna ewolucja zegarka, ale to już temat na kiedy indziej. Tak czy inaczej, zakup zegarka potrafi być stresującym zajęciem, zwłaszcza kiedy chcemy wydać na ten cel większe pieniądze. W takiej sytuacji warto wiedzieć kilka przydatnych rzeczy i poznać kilka ciekawostek.

Co Pan sądzi o ekspansji smartwatchy? Są zagrożeniem dla klasycznych chronometrów?

Wspomniana ekspansja czy inaczej rozwój rynku smartwatchy i wszystkiego co „smart" jest naturalną konsekwencją dwóch rzeczy – rozwoju technologii i tempa życia. Naszej permanentnej chęci do pozostania na bieżąco.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najnowocześniejszy smartwatch nie stanowi realnej konkurencji dla tradycyjnego zegarmistrzostwa. Część osób z zamiłowania do klasycznej elegancji nie pokusi się nigdy o taką technologię na nadgarstku, część jest w stanie traktować smartwatcha jako kolejny zegarek w ich kolekcji do noszenia w zależności od sytuacji. Najmłodsi natomiast kupując taki smart zegarek przyzwyczajają się do tego, że godzinę można sprawdzić nie tylko na „komórce", a z czasem i rozwojem zegarkowej świadomości mają szansę zapragnąć także czegoś klasycznego. Myślę, że takie zjawisko może wpłynąć ostatecznie wręcz pozytywnie na popularność tradycyjnych chronometrów. - powiedział nam Maciej Mazurkiewicz.

SmartwatchSmartwatch Pixabay.com

Rodzaj mechanizmu

Jeśli chodzi o rodzaj mechanizmu, to zegarki możemy podzielić na dwie grupy, tj. mechaniczne i kwarcowe, które różnią się w gruncie rzeczy obecnością baterii. Zegarki mechaniczne nie są wyposażone w baterie, więc wymagają regularnego ręcznego nakręcania, a przynajmniej było tak do czasu wynalezienia zegarków mechanicznych z naciągiem automatycznym, które wystarczy... nosić. Za pracę zegarka kwarcowego odpowiada zaś bateria, którą wymieniamy średnio raz do roku, więc ten jest praktycznie bezobsługowy, stąd ogromna popularność. Nie bez znaczenia jest też punktualność tego drugiego typu zegarków - w tym przypadku mówimy o odchyleniach dobowych na poziomie 0,5 sekundy, podczas gdy przy zegarku mechanicznym może to być nawet kilkanaście sekund. Warto tu zaznaczyć, że rodzaj mechanizmu nie wpływa w żaden sposób na zewnętrzny wygląd zegarka i choć to urządzenia kwarcowe wydają się oczywistym wyborem, to właśnie mechaniczne, a szczególnie w wersji z automatycznym naciągiem, są zdecydowanie droższe i to właśnie one uchodzą za te bardziej luksusowe.

Zegarek mechanicznyZegarek mechaniczny Pixabay.com

Materiał wykonania

Kupując zegarek z pewnością warto zwrócić uwagę na materiał wykonania koperty, bo to od niego będzie w dużej mierze zależało, jak będzie wyglądał nasz zegarek… i to głównie po pewnym czasie. Jeśli mamy ograniczony budżet, to najlepszym wyborem będzie koperta ze stali nierdzewnej - producenci często próbują ją uszlachetniać, nanosząc powłokę z metalu szlachetnego, ale to dość ryzykowna sprawa, bo taka warstwa zawsze się wyciera, co z czasem wygląda coraz gorzej. Jeśli więc koniecznie chcemy mieć zegarek o wyglądzie złota lub platyny, a nie stać nas na kupno modelu z kopertą w całości wykonaną z tego kruszcu, bo takie oczywiście też są dostępne na rynku, to upewnijmy się chociaż, że wybieramy produkt renomowanego producenta i pokryty grubą warstwą metalu szlachetnego, żeby później nie żałować.

Zegarek Victorinox cechują się ciekawym wyborem materiału na kopertyZegarek Victorinox cechują się ciekawym wyborem materiału na koperty Victorinox

W przypadku droższych zakupów możemy pokusić się też np. o zegarek wykonany z tytanu, który jest nie tylko trwalszy, ale i lżejszy, a do tego nie powoduje reakcji alergicznych lub z włókna węglowego, które ma podobne właściwości, ale za sprawą wyjątkowego marmurkowego wyglądu nadaje urządzeniu charakteru. Ciekawe rozwiązania z tego drugiego materiału ma w swojej ofercie choćby firma Victorinox, zegarki I.N.O.X. Carbon są wytwarzane z kompozytu węglowego, który wytrzymuje temperatury przekraczające nawet 1200°C, więc to prawdziwy twardziel, dla którego żadne warunki nie są zbyt trudne.

Czy dobry, solidny zegarek musi być drogi?

To wszystko zależy od definicji słów drogi i dobry. Jednak przewrotnie powiem, że nie… na rynku znajduje się wielu producentów produkujących solidne, dobrze wyglądające, zegarki wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów z dbałością o szczegóły w cenie która powinna być przystępna dla każdego kto pragnie nosić tradycyjny zegarek. - wyjaśnia Maciej Mazurkiewicz.

Zegarki Victorinox oprą się wszelkim wyzwaniomZegarki Victorinox oprą się wszelkim wyzwaniom Victorinox

Szkło

A skoro przy materiałach jesteśmy, to zwróćmy też uwagę na zastosowane szkło, bo to jeden z tych elementów, który mocno lubi się rysować podczas codziennego użytkowania. Najczęściej spotkamy jeden z 3 rodzajów szkła, czyli szafirowe, mineralne i pleksi. Pierwsze jest zdecydowanie najodporniejsze na zarysowania, ale gorzej radzi sobie z uderzeniami, szkła mineralne dobrze radzą sobie z uderzeniami, ale za to zdecydowanie łatwiej je porysować, chociaż wciąż trudniej niż szkło pleksi, które trafia najczęściej do tańszych rozwiązań.

Styl zegarka jest niezmiernie ważnyStyl zegarka jest niezmiernie ważny Pixabay.com

Pasek czy bransoleta

Wybór najczęściej sprowadza się do osobistych preferencji, chociaż warto pamiętać, że jeśli pracujemy na formalnym stanowisku lub chcemy nosić zegarek podczas oficjalnych wyjść, gdzie najczęściej towarzyszyć będzie mu garnitur, to przyjęło się wybierać model z paskiem, głównie skórzanym (skóra naturalna lub ekologiczna w zależności od preferencji). Bransoleta to rozwiązanie na co dzień i to niezależnie od tego, z jak drogiego materiału została wykonana. Coraz częściej odchodzi się jednak od tych starych zasad, a co więcej wprowadza również nowe materiału użytkowe, jak nylon czy kauczuk, dzięki którym znacznie zwiększa się funkcjonalność zegarka.

Czy istnieje coś takiego jak uniwersalny zegarek, który może zawsze pozostawać na nadgarstku mężczyzny i będzie się wpasowywał w rozmaite sytuacje? Czy raczej powinniśmy podchodzić do zegarka jak do biżuterii i posiadać kilka?

I tak, i nie… To trudne pytanie w czasach gdy ikona stylu jaką niewątpliwie jest postać Jamesa Bonda nosi zegarek typu „diver" na pasku typu „nato" do smokingu. Coś co w klasycznej elegancji było by niegdyś nie do pomyślenia obecnie wkracza na salony za sprawą popkultury. Myślę, że są zegarki które swoim wyglądem i wszechstronnością ocierają się o uniwersalizm. Nie zdziwiłbym się jednak gdyby szafa współczesnego mężczyzny zawierała kilka zegarków, które jeszcze lepiej można dostosować do okazji. - tłumaczy Maciej Mazurkiewicz.

Pasek czy bransoletaPasek czy bransoleta Pixabay.com

Wodoszczelność

Nawet jeśli szukamy zegarka, z którym nie planujemy pływać, to warto wybrać model z solidną klasą wodoszczelności, żeby mieć pewność, że zachlapanie, deszcz, przypadkowe zamoczenie czy upadek do wody nie uszkodzi urządzenia. Najczęściej występujące to:

-     3 ATM (30M) - odporność na zachlapania,

-     5 ATM (50M) - można pływać, ale nie można nurkować,

-     10 ATM (100M) - można pływać i nurkować na niedużych głębokościach.

Co ciekawe, na tym jeszcze nie koniec, bo na rynku znaleźć można nawet modele klasy 20 ATM (200M), które pozwalają na… nurkowanie na dużych głębokościach. Wystarczy spojrzeć na propozycje od Victorinox, jak choćby seria Maverick czy I.N.O.X. Professional Diver, które łączą w sobie najwyższą klasę wodoszczelności, wyjątkową stylistykę i opcje dedykowane, tj. podświetlane oznaczenia czy obracany w jednym kierunku pierścień służący do pomiaru czasu zanurzenia.

Wodoszczelność zegarkówWodoszczelność zegarków Victorinox

Funkcje dodatkowe

Oprócz swojej podstawowej funkcji odmierzania czasu zegarek może być też wyposażony w dodatkowe opcje, dzięki którym zwiększa się jego funkcjonalność i potencjalne zastosowania. O jakich rozwiązaniach mowa?

-     datownik - niezwykle przydatna funkcja, która nie wymaga chyba żadnych wyjaśnień, czyli wystarczy szybki rzut oka na zegarek, żeby poznać aktualną godzinę i datę;

-    stoper - zegarki uniwersalne wyposażone w stoper przyjęło się nazywać chronografami, charakteryzują się trzema oddzielnymi wskazówkami, godzinową, minutową i sekundową oraz przyciskami do uruchamiania, zatrzymywania i resetowania ustawień wskazówek;

-     wskazówki świecące w ciemnościach - opcja przydatna w zegarkach uniwersalnych i niezbędna w niektórych modelach funkcyjnych, jak choćby zegarki do nurkowania czy lotnicze, znacznie zwiększająca czytelność tarczy;

-     dodatkowe oprzyrządowanie - niektóre modele zegarków mają też rzucające się w oczy oprzyrządowanie (m.in. dodatkowy wyświetlacz minutowy do pomocy w nawigacji, pierścień obracający się w obie lub jedną stronę - tzw. bezel, datownik itd.), które od razu sugeruje, że mamy do czynienia z zegarkami lotniczymi, gdzie główną rolę odgrywają czytelność tarczy i najwyższa precyzja działania. Jeśli właśnie takiego modelu szukacie, to warto rzucić okiem choćby na modele Airboss od Victorinox, które dostępne są w wielu różnych wariantach, od których trudno oderwać wzrok.

Co Pan sądzi o wchodzeniu takich firm jak Victorinox, znanej za sprawą noży, na rynek zegarków?

Przede wszystkim myślę, że na Pana pytanie odpowiedział już dawno rynek - firma Victorinox produkuje zegarki od ponad 30 lat a ich wytrzymałość i niezawodność dowiedziona została w wielu spektakularnych testach które po dziś dzień robią wrażenie na ich klientach (mrożenie, gotowanie zegarków, upadek z wielometrowych wysokości na beton czy przejeżdżanie po nich czołgiem). Fakt, iż sama firma istnieje od ponad 130 lat i przez ten czas dała się poznać jako producent wysokiej jakości noży i akcesoriów których marka rozpoznawana i szanowana jest na całym Świecie mógł być jedynie ułatwieniem przy rozwoju nowej linii produktów. - powiedział Maciej Mazurkiewicz.

Opcje dodatkowe w zegarkach potrafią przyprawić o zawrót głowy.Opcje dodatkowe w zegarkach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Victorinox

A skoro już wyjaśniliśmy sobie kilka kwestii, to nie pozostaje nic innego, jak tylko... sprawdzić wiedzę teoretyczną w praktyce. Może przy okazji licznych wyprzedaży z okazji Czarnego Piątku czy Cyber Poniedziałku? Kto wie!