Jak powiedział Bill Nelson, powrót na Księżyc tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe, jest priorytetem agencji. „Jednak z powodu niedawnego procesu sądowego i innych czynników pierwsze lądowanie człowieka w ramach programu nastąpi prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2025 r."

Na początku roku NASA  podpisała ze SpaceX kontrakt na opracowanie lądownika księżycowego dla Artemis, programu lotów kosmicznych agencji, którego zadaniem jest powrót ludzi na Księżyc. Wybór nie spodobał się konkurencyjnemu Blue Origin, który postanowił pozwać NASA w związku z tą decyzją.

Sędzia oddalił pozew w zeszłym tygodniu, ale proces spowodował opóźnienie w programie o niespełna siedem miesięcy.

Czytaj także:  Nintendo twierdzi, że jego nowa konsola pojawi się w ciągu najbliższych 79 lat

NASA potwierdziła przy okazji, że cel wyznaczony przez administrację Trumpa, z planem lądowania ludzi na Księżycu w 2024 roku, od początku był technicznie wątpliwy.

Trzy etapy programu Artemis

Artemis I ma być bezzałogowym testem systemu kosmicznego SLS i statku kosmicznego Orion. Artemis II odbędzie się jako załogowy lot testowy wokół Księżyca, zabierając ludzi w kosmos dalej niż kiedykolwiek wcześniej – około 40 000 mil za Księżycem. Artemis III to załogowa misja lądowania na Księżycu, o której mowa powyżej.

W międzyczasie entuzjaści kosmosu czekają na wystrzelenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Urządzenie niedawno zakończyło podróż z Kalifornii do centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej, a jego start zaplanowano na 18 grudnia 2021 r.