Nie ma chyba drugiego takiego narodu – może z wyjątkiem Węgrów – do którego czulibyśmy taką sympatię. Bo Czesi mówią w języku bardzo podobnym do naszego (z którego niejednokrotnie lubimy się podśmiewać), wyglądają podobnie, mają dobrą kuchnię i jeszcze lepsze piwo. No i jeszcze w historii najnowszej niczym nam nie zaleźli za skórę, w przeciwieństwie do innych naszych sąsiadów.

Jeśli już, to raczej my nie kojarzymy się nad Wełtawą szczególnie pozytywnie ze względu na rok 1968.

Ale gdy bliżej przyjrzymy się Czechom, to dojedziemy do wniosku, że te podobieństwa są raczej powierzchowne. Czesi to bowiem jeden z najbardziej laickich krajów na świecie. Ponad 79% naszych południowych sąsiadów nie identyfikuje się z żadną religią. Nie trzeba chyba dodawać, że powoduje to dość spore różnice przy podrównaniu mentalności naszych narodów. Może to tylko moje spostrzeżenie, ale mieszkańcy Czech zdają mi się też znacznie bardziej pozytywni od Polaków. Nie ma u nich tej wszechobecnej chęci narzekania na wszystkich i wszystko.

Czytaj także: Szukanie objawów choroby w Google to nie taki zły pomysł

Na ulicach jest jakby mniej tych twarzy pozbawionych jakiegokolwiek uczucia. Nie ma aż takiego kombinatorstwa i prowizorki. Oczywiście, poruszamy się tu bardzo blisko stereotypów, ale coś w tym wszystkim jest. Czech to dla mnie taka pozytywna, wyluzowana wersja Polaka.

Mimo że Czechy nie należą do największych państw, to atrakcyjnych miejsc do zwiedzania jest tam bezliku. Zacznijmy może od Pragi, bo ta przytłacza liczbą zabytków. W stolicy Czech prześledzić można historię Europy. Miasto nie było zniszczone w czasie wojen światowych i pełne jest budynków z różnych epok.

Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie jak wyglądało tam życie w poszczególnych stuleciach. Spacerując po starych uliczkach czuć ducha epoki królów, rycerzy, alchemików, rzemieślników i kupców.

Będąc w Pradze, warto przespacerować się po Starym Mieście, zatrzymać się na chwilę pod przepięknym średniowiecznym zegarem astronomicznym, spojrzeć na dwie wieże Kościoła Najświętszej Marii Panny przed Tynem, przejść przez Most Karola zawieszony nad przepływającą przez stolicę rzekę Wełtawę. Nie można również zapomnieć o zapierającej dech w piersiach Katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha oraz imponującym Zamku na Hradczanach, gdzie każdego dnia przed południem zobaczyć można efektowną zmianę warty.

Praga to też jedno z najbardziej romantycznych miast Starego Kontynentu. Wysepki na Wełtawie, malownicze nabrzeża i ogrody, stare uliczki, po których przejeżdżają zabytkowe auta i dorożki – to wszystko sceneria idealnie nadająca się do spacerów z bliską osobą. Dodajmy do tego wyśmienitą i zróżnicowaną kuchnię. Na ziemiach czeskich przez wieki mieszały się jak w tyglu rozmaite kultury i narody, a co za tym idzie również smaki.

Czytaj także: Coraz więcej ludzi przechodzi na weganizm, żeby zadbać o zdrowie i środowisko

W Pradze można z tego powodu skosztować nie tylko typowo czeskich potraw, ale również kuchni wiedeńskiej, bawarskiej czy węgierskiej. Stolica Czech to oczywiście niejedyne miejsce, które warto odwiedzić. Nie trzeba nawet zbytnio oddalać się od granicy z Polską, żeby znaleźć kilka ciekawych atrakcji. Miłośników gór z pewnością zainteresuje miejscowość Karlova Studánka, z której wyruszyć można na szczyt góry Pradziad. Uzdrowiskowe miasteczko pełne jest przepięknych drewnianych budowli, małych restauracyjek i knajpek, a górskie szlaki biegną przez niezliczone skałki, potoki i mostki.

Czytaj także: Dania z surową rybą to nie tylko sushi. Pięć pomysłów na potrawy z rybami

Niedaleko polskiej granicy, u podnóża Śnieżki, znajduje się też 45-metrowa wieża widokowa. Ścieżka w koronach drzew – bo taką nazwę nosi ta konstrukcja – to w rzeczywistości ponad 1500-metrowa trasa prowadząca przez las, w którym znajdują się zróżnicowane gatunki drzew i innych roślin. Z tego miejsca niedaleko jest już do skalnego miasta Adršpach, gdzie kręcone były fragmenty „Opowieści z Narnii". W miejscu tym zobaczyć można niesamowite formacje skalne o fantazyjnych kształtach, a także kaniony, wąwozy, labirynty skalnych wież, wodospady, a nawet szmaragdowe jezioro.

Lista ciekawych miejsc w Czechach jest bardzo długa, a ich opisanie zajęłoby kilka takich artykułów. Warto samemu poszperać w internecie i poszukać czegoś idealnego dla siebie.