Badania wykazały, że jest na nim mnóstwo tlenu. Gdzie? Pod jego powierzchnią znajdują się gigantyczne zasoby drogocennego gazu.

Czytaj także: Startup kosmiczny chce wystrzeliwać satelity na orbitę za pomocą ogromnej wirówki

Naukowcy wskazują na Księżyc jako dobrego kandydata na kolonię. Powodem są ogromne zasoby życiodajnego tlenu, jakie znajdują się pod jego powierzchnią. Podobno jest go tam tyle, że wystarczy go dla 8 mld ludzi na 100 tys. lat.

Czytaj także: Rosja wysłała w kosmos aktorkę i reżysera. Mają wrócić z nakręconymi scenami do nowego filmu

Jest też jeden zasadniczy problem. Tlen nie czeka na nas w formie łatwej do wydobycia i zużycia. Trzeba znaleźć metodę na jego wydobycie. Jest on związany w regolicie. Znajduje się tam sporo minerałów jak choćby krzemionka, glin oraz tlenki żelaza i magnezu.

Czytaj także: Balonem w kosmos? World View już niedługo uruchomi takie loty

W ich skład wchodzi cenny dla nas surowiec. Jeśli nauczymy się go wydobywać to przeprowadzka na Księżyc stanie się wygodną opcją. Sposobem na odzyskanie tlenu ma być elektroliza zachodząca w wielkich reaktorach.

Wspomniany wyżej regolit ma taką właściwość, że składa się z tlenu w aż 45 proc. Jeden kubik o wadze 1,4 t minerałów to tak naprawdę 630 kg czystego tlenu. Wyliczono, że wystarczy go dla 8 mld ludzi na 100 tys. lat.

Czytaj także: Kiedy urodzi się pierwsze dziecko w kosmosie?