Wygląda na to, że mieszkający w Wielkiej Brytanii inżynier Steve Verze z Hackney jest pierwszą osobą na świecie, która otrzymała wydrukowaną w 3D protezę oka. Jakość sztucznego oka jest na takim poziomie, że trudno jest je odróżnić od zdrowego.

Czytaj także: TikTok banuje viralowe wyzwanie ze skrzynkami mleka. Za duże ryzyko dla zdrowia

Jest ono całkowitym przeciwieństwem tradycyjnych protez oka, które tradycyjnie były ręcznie malowane i niekoniecznie zawsze wyglądały tak samo, jak prawdziwe oko danej osoby. Przygotowanie takiej protezy zajmowało także sporo czasu, a zabieg jej umieszczenia w oczodole był dość inwazyjny. Wraz z pojawieniem się możliwości wydruku w 3D, wszystkie te niedogodności znikają.

Czytaj także: Zrób coś dla siebie i rzuć palenie - każdy moment jest dobry!

Druk 3D może nie tylko pomóc w stworzeniu realistycznej protezy w ciągu kilku godzin, ale może być również wykorzystany do skanowania oczodołu danej osoby, aby uzyskać lepsze dopasowanie. Łącznie z procesem wykończenia, polerowania i dopasowania oka przygotowanie protezy zajmuje 2-3 tygodni, a więc prawie o połowę mniej czasu w porównaniu z tradycyjną protetyką.

Czytaj także: Krótkie intensywne treningi drogą do zdrowia

Specjaliści i lekarze bardzo pozytywnie oceniają nową technologię, doceniając przede wszystkim bardzo skrócony czas oczekiwania na protezę.