Jak wyjaśnia ABC News Australia, przepisy nakładałyby na platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter, odpowiedzialność za zniesławiające komentarze skierowane przeciwko użytkownikom. Te będą również musiały stworzyć system skarg, z którego ludzie będą mogli skorzystać, jeśli poczują, że są ofiarą zniesławienia. W ramach tego procesu osoba, która opublikowała potencjalnie zniesławiające treści, zostanie poproszona o ich usunięcie.

Czytaj także: Sposób na rozrywkę, gdy nie ma Internetu. Jest kolejna mini gra w Microsoft Edge

Jeśli odmówi lub ofiara będzie zainteresowana podjęciem kroków prawnych, platforma może legalnie poprosić nadawcę o zgodę na ujawnienie jego danych kontaktowych. Co jeśli platforma nie uzyska takiej zgody? Przepisy wprowadziłyby „nakaz ujawnienia informacji o użytkownikach końcowych", dając gigantom technologicznym możliwość ujawnienia tożsamości użytkownika bez pozwolenia.

Czytaj także: Internet połączony z wirtualną rzeczywistością – czy to możliwe? Rozmawiamy ze specjalistami z branży VR

Jeśli platformy nie mogą zidentyfikować trolla z jakiegokolwiek powodu – lub jeśli platformy odmówią – firma będzie musiała zapłacić za zniesławiające komentarze takiego toksycznego użytkownika. Ponieważ prawo na razie wprowwdzone ma być tylko Australii, wydaje się, że sieci społecznościowe nie zdecydują się same na identyfikowanie trolli w innych krajach.

Czytaj także: Polska policja uruchomiła kanał na TikToku

„Świat online nie powinien być dzikim zachodem, gdzie boty, bigoci, trolle i inni krążą anonimowo i mogą krzywdzić ludzi" – powiedział Morrison podczas konferencji prasowej. Jak zauważył ABC News Australia, w tym tygodniu spodziewany jest projekt ustawy „anty-trolowej", która prawdopodobnie trafi do Parlamentu dopiero na początku przyszłego roku.

Czytaj także: Po dwóch stronach Dunaju. Opowieść o tym, jak zakochałem się w Budapeszcie

Nadal nie jest jasne, o jakie konkretnie dane platformy będą mogły prosić i je ujawniać. Co bardziej niepokojące, nadal nie wiemy, jak poważny musiałby być przypadek zniesławienia, aby uzasadnić ujawnienie czyjejś tożsamości. Luźna definicja zniesławienia może stanowić poważne zagrożenie dla prywatności, więc wszystko zależęć będzie od detali i praktyki stosowania tego prawa.