Co prawda Twitter miał już w swojej polityce zapisy zabraniające użytkownikom publikowania prywatnych informacji, jak choćby numery telefonów, adresy i identyfikatorów e-mail. Jednak teraz poszedł dużo dalej, zakazując zamieszczania filmów i zdjęć innych ludzi.

Jak można usunąć zdjęcie lub film?

Jednym z najważniejszych warunków, aby zdjęcie lub film wideo zostało usunięte, jest zgłoszenie złożone bezpośrednio osoby, której wizerunek widnieje w materiale wideo lub na zdjęciu, ale może tego dokonać również jej przedstawiciel prawny lub opiekunowie. Nie jest jasne, czy zgłoszenia mogą dokonywać tylko użytkownicy Twittera.

Czytaj także: Koniec trollowania w sieci - media społecznościowe będą ujawniać dane użytkowników

Jak zapewnia Twitter usuwane będą jedynie zdjęcia używane do nękania lub zastraszania. Dotyczy to zwłaszcza kobiet oraz aktywistów i członków społeczności mniejszościowych.

Można sądzić, że Twitter wybrał trudną drogę i pozostaje mnóstwo niedomówień. Zasada brzmi bardzo ogólnikowo, ponieważ każdego dnia na Twitterze publikowanych jest mnóstwo zdjęć ludzi. Czy serwis usunie je wszystkie?

Czytaj także: Ten dziwaczny monitor pokochają bywalcy mediów społecznościowych

To nie takie proste. Istnieją pewne wyłączenia z tej polityki, takie jak zdjęcia osób publicznych, zdjęcia zamieszczane na Twitterze, aby komuś pomóc oraz wydarzenia „warte opublikowania". Tak postawiona sprawa budzi wiele pytań, jak choćby to kogo Twitter uznaje za osobę publiczną, albo co to są te wydarzenie jest warte publikacji?"

Czytaj także: Polska policja uruchomiła kanał na TikToku

Twitter próbuje dość nieudolnie tłumaczyć nowo wprowadzone zasady. Polityki prywatności nie będą naruszać zdjęcia z wydarzeń masowych i publicznych, takich jak koncerty czy protesty. Myślę, że najrozsądniej byłoby, gdyby Twitter opublikował po prostu listę przypadków, które nie podpadają pod nową politykę prywatności.

Czytaj także: Spot od Boston Dynamics ma ruchy jak Jagger... serio!

Chociaż Twitter określił, że kontekst jest ważny przy ocenie obrazów do usunięcia, to na pewno nie będzie łatwo śledzić każdy zgłoszony przypadek. Dzięki tak skonstruowanym zasadom, Twitter naraża się na mnóstwo kontrowersji. Będzie musiał także stanąć przed arcytrudnym zadaniem, którym jest zrozumienie rozmaitych uwarunkowań kulturowych i rozpoznawanie bardzo cienkiej granicy pomiędzy obrazami szkodzącymi komuś personalnie, a obrazami wartymi opublikowania.