Blender kielichowy – na co zwrócić uwagę?

Dobry blender kielichowy powinien być przede wszystkim prosty w montażu i użyciu. Tak by korzystanie z niego było szybkie, wygodne i intuicyjne. Dzięki prostocie użytkowania pozwoli przygotować napoje, zupy czy sosy prędzej niż nie jeden multifunkcyjny robot kuchenny, który musielibyśmy długo składać i programować.

Ponadto dla wielu osób liczy się łatwość przechowywania. Modele kielichowe nie są tak kompaktowe jak ręczne, ale warto pamiętać, że używając blendera ręcznego także wykorzystujemy naczynia. Tak, czy siak będziemy potrzebować wysokiego dzbanka do blendowania. Oszczędność przestrzeni jest więc tylko pozorna. Ponadto blendery ręczne często cechują się znacznie mniejszą szybkością pracy. No i pamiętajmy, że korzystając z nich, musimy włożyć w rozdrabnianie znacznie więcej własnej siły i energii.

Oczywiście blender blenderowi nie równy i nie każde urządzenie kielichowe sprawdzi się tak samo dobrze w sytuacjach takich jak kruszenie lodu, rozdrabnianie migdałów na mąkę, blendowanie twardych warzyw korzeniowych, czy dużych kawałków owoców. By sprzęt sprawdzał się we wszystkich tych przypadkach, musi być wyposażony w wysokiej jakości ostrza, jakościowy, pojemny kielich oraz niezawodny silnik, który umożliwi wydajną i szybką pracę.

Blender Bosch VitaPower Serie 4Blender Bosch VitaPower Serie 4 

Ostrza blendera kielichowego

By cięcie i miksowanie składników było sprawne i szybkie, blender kielichowy powinien być wyposażony w ostrza wysokiej jakości. Najlepiej, żeby były one wykonane z łatwej w czyszczeniu i pielęgnacji oraz trwałej stali nierdzewnej. Dobrze jest zwrócić uwagę także na takie dodatkowe wzmocnione nożyków na brzegach, jakie można znaleźć np. w blenderach ProEdge Bosch VitaPower Serie 4. Przedłuża ono żywotność ostrzy i gwarantuje jeszcze lepsze rezultaty cięcia.

Ostrza ProEdge blenderów Vita Power Serie 4 są wytwarzane na bazie niemieckiej technologii w Solingen – światowej sławy niemieckim mieście ostrzy, aby były bezawaryjne i dynamiczne. Co więcej, ich produkcja jest zrównoważona i etyczna. Wszystkie części Blenderów VitaPower Serie 4 są produkowane w Europie z najwyższej jakości materiałów.

Kielich blendera

O równomiernym i szybkim rozdrabnianiu składników decydują nie tylko sprawne ostrza, ale także i sam kielich blendera. By jakość mieszania była wysoka, przepływ składników w naczyniu musi być odpowiedni. Decyduje o tym kształt kielicha, ale również materiał, z jakiego został wykonany. Dlatego w blenderach Bosch VitaPower Serie 4 wykorzystuje się:

 • dynamiczne rozwiązania 3D, takie jak specjalne ukształtowanie ścianek dla optymalnego przepływu i idealnego efektu blendowania;
 • termobezpieczne szkło, po którym składniki idealnie spływają na dno naczynia i nie przyklejają się do ścianek, jak w przypadku zwykłego plastiku.

Bosch VitaPower Serie 4 - blender kielichowyBosch VitaPower Serie 4 - blender kielichowy 

Odporne na temperatury szkło terhmosafe z którego wykonywane są kielichy VitaPower Serie 4, nie pęknie nawet, gdy zblendujemy gorącą zupę, czy świeżo wyjęte z garnka gotowane warzywa. To przyspiesza pracę, bo nie musimy czekać, aż składniki ostygną.

Dodatkowo blendery kielichowe Bosch VitaPower Serie 4 są bardzo pojemne. W naczyniu mieści się aż 1,5 l, co pozwala zmiksować praktycznie cały garnek zupy za jednym zapachem.

Dodatkowo ważną cechą kielichów w blenderach Bosch jest mocowanie „na klik". Wystarczy włożyć naczynie na urządzenie. Przekręcić je i jest gotowe do pracy. Montaż jest szybki i bardzo intuicyjny.

Jaka moc silnika blendera kielichowego?

Najlepiej by blender kielichowy miał moc ok. 1000-1200 W. Zapewni to urządzeniu zdolność do rozdrabniania twardych warzyw korzeniowych, kostek lodu, a nawet pestki z awokado (która ma wiele cennych witamin i minerałów).

Ponadto dobre urządzenie można rozpoznać po ilości obrotów na minutę. Blender kielichowy Bosch VitaPower Serie 4 zapewnia ich aż do 30 tys. Dzięki temu może szybko i sprawnie kruszyć kostki lodu czy blendować migdały.

Blendery kielichowe Bosch wyposażone są w system ProPerformance, który integruje działanie podzespołów, wydajność silnika marki Bosch ze skutecznością ostrzy i unikalnymi rozwiązaniami poprawiającymi jakość mieszania. To sprawia, że smoothies i zupy mają zawsze jednorodną konsystencję bez grudek i kawałków.

Co jeszcze ułatwia obsługę blendera kielichowego?

Jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach. Małe detale i usprawnienia, które w sklepie mogą wydawać nam się nieistotne, na co dzień mogą bardzo usprawnić korzystanie z urządzenia, albo je utrudnić. Na co warto zwracać uwagę?

 • Pokrywa blendera powinna być szczelna i dobrze przylegać do kielicha
  W blenderach Bosch VitaPower Serie 4 jest ona dodatkowo zabezpieczana systemem obrotowym. Bez delikatnego przesunięcia pokrywy nie da się jej zdjąć. Taka blokada zabezpiecza nie tylko przed dziećmi, ale także przed spadnięciem pokrywki, czy jej niedomknięciem, co mogłoby skończyć się ogromnym bałaganem.
 • Pokrywa blendera powinna mieć otwór do nalewania
  W czasie korzystania z urządzenia możemy chcieć dolać jakieś płyny, lub dorzucić składniki. Zdejmowanie pokrywki za każdym razem generowałoby niepotrzebny bałagan, a dodatkowo zabierało czas. Dlatego dobry blender kielichowy powinien mieć zamykany, dobrze scentrowany otwór do nalewania.
 • Intuicyjne nastawianie blendowania
  Najsprawniej korzysta się z blenderów kielichowych z pokrętłem. Pozwala to na szybkie zmiany ustawień oraz płynną regulację prędkości. Blender nie powinien wymagać od nas także precyzyjnego wciskania niedużych przycisków. Małe guziki mogą być problemem nie tylko dla osób starszych, czy niedowidzących, ale również osób o dużych palcach czy z długimi paznokciami. Dlatego w urządzeniach Bosch przyciski są długie i płaskie, tak by łatwo było w nie trafić.

Warto zwrócić uwagę także na automatyczne programy. W blenderach Bosch VitaPower Serie 4 znajdziemy opcję smoothie czy kruszenie lodu, dzięki czemu nie będziemy musieli się zastanawiać, jaka moc będzie właściwa dla danej czynności.

Co ważne modele VitaPower Serie 4 mają także funkcję pulsacyjną, która pozwala na stopniowe blendowanie, więc możemy regulować stopień zmiksowania i np. uzyskać pastę lub sos o mniej gładkiej teksturze, jeśli taka jest nasza preferencja.

Funkcje i ustawienia Bosch VitaPower Serie 4Funkcje i ustawienia Bosch VitaPower Serie 4 

 • Możliwość przygotowania napojów w butelce ToGo
  Daje to możliwość łatwego przechowywania napojów bez potrzeby paraliżowania całego urządzenia. Ponadto pozwala zabrać ze sobą gotowy napój, gdzie tylko chcemy. Jest to ekologiczne, bo nie musimy kupować dodatkowych butelek, przelewać napojów, czy marnować wody na mycie kilku naczyń.
 • Popychacz ułatwiający przetwarzanie składników
  Zdarza się tak, że niektóre duże składniki zaklinują się lub nie chcą zbliżyć się w kierunku ostrzy. Wymagają popchnięcia. Jednak dobrze jest robić to za pomocą dedykowanej szpatułki, a nie metalowej, czy drewnianej łyżki. Gadżet dołączany przez producenta jest testowany we współpracy z urządzeniem i nie spowoduje jego uszkodzenia. Jest też wykonany z materiałów, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością.

Czyszczenie blendera kielichowego

Czyszczenie blendera może być prawdziwą zmorą. Lepkie składniki osiadające na ściankach kielicha i ostrzach, mogą naprawdę dać nam w kość. Dlatego ważne, by dzbanek urządzenia mógł być myty w zmywarce. Ponadto liczy się również materiał, z jakiego naczynie jest wykonane. Może on znacznie ułatwić czyszczenie. Najgorzej sprawdza się tu plastik, do którego ciecze nie tylko bardziej przywierają, ale również mogą go barwić (np. gdy używamy dużo kurkumy). Szkło termobezpieczne będzie całkiem  na takie stałe plamy całkowicie odporne.

Wielkim usprawnieniem w modelach Bosch VitaPower Serie 4 jest też automatyczny program czyszczenia. Wystarczy nalać wody do urządzenia i ustawić opcję. To pozwoli na wstępne usunięcie zabrudzeń ze ścianek.

Dobrze jest zwrócić uwagę także na to, czy wyjmowanie ostrzy do mycia jest bezpieczne i intuicyjne.

Bosch VitaPower Serie 4 w trakcie pracyBosch VitaPower Serie 4 w trakcie pracy 

Bezpieczeństwo użytkowania

Blender nie powinien narażać nas na kontakt z włączonymi ostrzami. Pokrywa powinna mieć zabezpieczeniem przed otwarciem podczas pracy. Taki system ochronny ma -urządzenie Bosch VitaPower Serie 4, które nie włączy się, jeśli jego elementy są niepoprawnie zamocowane.

Ponadto cenna jest także możliwość bezpiecznego blendowania zarówno bardzo zimnych, jak i bardzo gorących składników, jaką zapewnia w blenderach Vita Power Serie 4 odporny kielich o grubych ściankach, któremu nie są straszne ani niskie, ani wysokie temperatury.

Elementy z tworzywa sztucznego, które mają kontakt z żywnością wolne od bisfenoli (BPA), substancji szkodliwych, będących składnikiem żywic epoksydowych i plastiku. Z tego względu nigdy nie powinno się kupować urządzeń takich jak blendery z niesprawdzonego źródła, czy nieznanej marki, albo zamawiać ich przez internet z Azji, gdzie normy bezpieczeństwa nie są tak wyśrubowanej, jak w Unii Europejskiej.

Bosch produkuje wszystkie elementy swoich blenderów w Europie na podstawie niemieckiej technologii, mamy więc pewność i bezpieczeństwa i jakości urządzenia.