W zależności od rangi przyjęcia i godziny powinniśmy odpowiednio dostosowywać doń naszą garderobę. Jeżeli otrzymaliśmy wyraźną sugestię, wtedy zdecydowanie łatwiej jest się dostosować do wymogów. Jednak zawsze rodzą się pewne obawy, a wraz z nimi pytania.

Czytaj także: Mroczna strona seksu. 5 ważnych spraw

Określenie typu "smart casual" odczytuje się jako ubiór, który winien być połączeniem wygody z elegancją. Wygoda nie powinna jednak zmierzać w kierunku spodni typu dżins, gdyż jest to już "casual" (choć warto zaznaczyć, iż niektórzy uznają jednak dżins za "smart"). Z kolei określenie "elegancja" w tym akurat wypadku winno unikać garnituru z krawatem. Można pokusić się o odważne stwierdzenie, iż "smart casual" to wszystko to, co znajdziemy pośrodku.

Czytaj także: Pięć produktów, które powinniście włączyć do swojej diety

Bezpiecznie jednak na wigilię będzie założyć spodnie typu chinos, koszulę z długim rękawem, marynarkę np. w kratkę (którą zawsze możemy zdjąć) i wiązane lub wsuwane buty typu loafers. Możemy pozwolić sobie również na mniej formalny krawat. Jeżeli jednak większość mężczyzn będzie bez krawata, możemy go dyskretnie rozwiązać i schować. Oczywiście pasek w kolorze butów jest bezwzględnie obowiązującą zasadą.

Czytaj także: Karp z pszeniczniakiem. Jak dobrać odpowiedni styl piwny do świątecznego dania? O foodpairingu rozmawiamy ze specjalistami

"Smart casusal" jest bardzo szerokim określeniem, do którego pasują również golfy, swetry i koszulki polo.