I tak, w systemie Windows 11 Notatnik będzie zawierał nowe funkcje, w tym tryb ciemny, efekty wizualne Mica, ulepszone znajdowanie/zamienianie oraz wielopoziomowe narzędzia cofania. Ostatni raz Notatnik otrzymał nowe funkcje w 2018 roku, kiedy Microsoft wprowadził nowe skróty i ulepszenia okna dialogowego Znajdź/Zamień i zawijania wyrazów. Od tego czasu aplikacja do edycji tekstu znajdowała się w stagnacji, podczas gdy w pełni funkcjonalne alternatywy, z których większość jest bezpłatna, takie jak Sublime Text, Notepad ++ i Atom, wciąż się ulepszały.

Czytaj także: Microsoft pracuje nad zupełnie nowym odtwarzaczem multimedialnym dla systemu Windows 11

Jednak Microsoft stara się nadrobić stracony czas, wprowadzając poprawiony interfejs użytkownika z zaokrąglonymi oknami, zaktualizowanym menu i nową stroną ustawień. Osiągnięto te efekty wizualne za pomocą Mica, nieprzejrzystego, dynamicznego interfejsu użytkownika w tle aplikacji, który zmienia się w zależności od kolorów tapety pulpitu.

Czytaj także: Microsoft zakończy obsługę Windows 10 w 2025 roku

Jedną z funkcji Notatnika, na którą niewątpliwie czekało bardzo dużo osób, jest tryb ciemny. Można ją włączyć na stronie ustawień, ale jeśli już korzystamy z niej w systemie Windows 11, aplikacja sama przejmie tę opcję i domyślnie zacznie z niej korzystać. Oprócz opcji trybu ciemnego użytkownicy mogą wybierać spośród kilku opcji czcionek.

Czytaj także: Firefox pojawił się w Sklepie Windows

Przechodząc do nowych możliwości edycji Notatnika, edytor tekstu w systemie Windows 11 zapewni lepsze wyszukiwanie/znajdowanie/zamienianie, które wygląda nowocześniej i jest łatwiejsze w użyciu. Ponadto deweloper dodał również obsługę wielopoziomowego cofania, kolejnej z najbardziej pożądanych przez społeczność funkcji.

Microsoft przyznaje, że wersja preview edytora tekstu nadal zawiera pewne błędy, które wymagają usunięcia, ale obiecuje je rozwiązać w przyszłych wydaniach. Nowa aplikacja Notatnik jest obecnie dostępna dla niejawnych uczestników programu Windows 11 Insider. Jeśli jesteście jednym z tych testerów, ale nie możecie go znaleźć, spróbujcie sprawdzić dostępność aktualizacji w sklepie Microsoft Store. Nowy Notatnik powinien wkrótce trafić do wszystkich użytkowników Windowsa 11.