Wygląda na to, że dostawy za pomocą samochodów autonomicznych będą odgrywać w przyszłości ogromną rolę, nie powinno więc dziwić, że kolejni producenci próbują swoich sił w tej branży. Jednym z nich jest Ford, który ogłosił właśnie kolejną porcję programów testowych, a jeden z nich jest szczególnie interesujący, bo przy okazji koncern zrobi coś dobrego.

Czytaj także: Zdalne uruchamianie samochodów Toyoty wymaga... miesięcznej subskrypcji

Przez najbliższe 6 miesięcy Ford będzie jednocześnie testował swoje autonomiczne pojazdy i pomagał potrzebującym - firma ma zamiar dostarczyć seniorom i innym potrzebującym osobom z mieszczącego się w Detroit ośrodka Rio Vista Detroit Co-Op Apartments ponad 4500 kg świeżej żywności.

Czytaj także: Jak przygotować samochód do zimy? Pamiętajcie, że to nie tylko wymiana opon!

Między placówką Forda i ośrodkiem kursować będą specjalne autonomiczne pojazdy o niskiej prędkości, z kierowcą bezpieczeństwa w środku i zespołem kontroli zdalnej, dzięki którym potrzebujący będą mogli za darmo odebrać świeżą żywność. Co ciekawe, tym razem mowa o samochodach wewnętrznego zespołu Forda i należącego do koncernu Quantum Signal AI, a nie współpracy ze stałym partnerem, czyli firmą Argo.

Czytaj także: Czego chcemy? Elektromobilności! Kiedy? Jak tylko będą punkty ładowania i solidna sieć energetyczna

I choć chodzi tu przede wszystkim o testy autonomicznych pojazdów o niskiej prędkości, a nie działania charytatywne, to każda pomoc się liczy. Szczególnie że jak twierdzi Ford w przyszłości takie dostawy mogą pomóc seniorom w zachowaniu niezależności i samodzielności - część z nich z powodu problemów z przemieszczaniem się, czyli m.in. zrobieniem sobie zakupów, musiała prosić o pomoc albo przenosić się do specjalnych ośrodków.

Czytaj także: Apple Car w 2025 roku. Pojazd bez kierownicy. Dziwactwo czy rewolucja?

Nieustannie myślimy o tym, w jaki sposób rozszerzyć nasz zasięg na społeczności, które nie mają dostępu do podstawowych dóbr, jak zakupy spożywcze czy ciepłe posiłki. Łącząc mobilne doświadczenie Forda i zaangażowanie lokalnych firm możemy tworzyć rozwiązania, które umacniają te społeczności i zmieniają życie ludzi na lepsze - komentuje Joe Provenzano z Ford Motor Company Fund.