Liczba ta jest mniej więcej zgodna z raportem CNBC z zeszłego tygodnia, który oszacował, że Musk zapłacił już w tym roku 7 miliardów dolarów podatków stanowych i federalnych, a do 1 stycznia zapłaci kolejne 5 miliardów. Tym samym będzie to „największy pojedynczy rachunek podatkowy w historii".

Czytaj także: Można kupować samochody Tesla za kryptowalutę Dogecoin

Musk i inni miliarderzy stają w obliczu coraz większej kontroli nad kwotą płaconego podatku. Jak wyjaśnia CNBC, Musk nie otrzymuje wynagrodzenia ani premii pieniężnej jako dyrektor generalny Tesli, a zamiast tego otrzymuje wynagrodzenie w postaci nagród giełdowych. Kiedy potrzebuje pieniędzy, może je pożyczyć, wykorzystując swoje akcje jako zabezpieczenie.

Czytaj także: Elon Musk wyprzedaje majątek i chce się wyprowadzić na Marsa

Taka ogromna kwota bierze się stąd, że na początku listopada Musk zaczął sprzedawać akcje Tesli warte miliardy, co według CNBC wiąże się z koniecznością opłacenia łącznej stawki podatkowej w wysokości ponad 53 procent. Decyzja była rzekomo wynikiem sondażu przeprowadzonego na Twitterze w listopadzie, w którym użytkownicy podpowiedzieli Muskowi, aby sprzedał on 10 procent swoich akcji Tesli.

Czytaj także: Elon Musk: Ludzie muszą umierać... dla dobra ludzkości

Mimo astronomicznej kwoty do zapłacenia Musk decydując się na ten krok już teraz, może uniknąć jeszcze wyższych stawek, z którymi musiałby się liczyć w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie ustawy Democrat Build Back Better.

Na początku tego roku pojawiły się informacje, że Musk zapłacił w 2018 r. zerowy federalny podatek dochodowy, a w ciągu ostatnich czterech lat zapłacił tylko 455 milionów dolarów, mimo że jego majątek wzrósł o 13,9 miliarda dolarów. Przemawiając na tegorocznej konferencji Code, Musk stwierdził, że jego podatki w 2018 roku były zerowe, ponieważ rok wcześniej przepłacił.

Czytaj także: Zapomnijcie o ściereczce do ekranu od Apple za 100 złotych - nadchodzi... gwizdek od Tesli

Chociaż Musk wydaje się słusznie realizować swoje twierdzenie, że w 2021 r. zapłaci „więcej podatków niż jakikolwiek Amerykanin w historii", nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że w wielu rankingach notowany jest jako najbogatszy człowiek na świecie. Majątek netto Muska szacuje się obecnie na około 243 miliardy dolarów. W rankingu miliarderów Bloomberga wyprzedza o prawie 50 miliardów dolarów założyciela Amazona Jeffa Bezosa, który został wyceniony na 195 miliardami dolarów.