Firma architektoniczna Crossboundaries udowodniła właśnie, że nawet największe betonowe dżungle można wzbogacić o tereny zielone - jeśli nie na ziemi, to na dachach, jak w przypadku stacji metra w Shenzhen. Shenzhen Skypark, bo o nim właśnie mowa, to mierzący 1.2 km długości park podniebny, który wykorzystuje dostępne budynki linii metra i robi to w takim stylu, że przy okazji wizyty w mieście trudno będzie sobie odmówić odwiedzenia tej atrakcji. 

Czytaj także: Składany smartfon Huawei P50 Pocket ujawniony na łamach Harper's Bazaar

Jako że park powstał na dachach, to znajduje się na wysokości 15 metrów (dostęp do niego zapewnia 6 wejść wykorzystujących schody i windy), ale będąc na miejscu trudno to odczuć, bo mówimy o ogromnym obszarze o powierzchni 7,3 hektara, który ma szerokość od 50 do 70 metrów. W związku z tym Crossboundaries zdecydowało się nawet na podzielenie parku na mniejsze obszary o różnym przeznaczeniu - ogólnym oraz sportowym, zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym, a swoje sekcje mają nawet szkoły.

Czytaj także: Xiaomi szykuję fabrykę, która będzie produkować 300 000 samochodów elektrycznych rocznie

Wśród tych sportowych znajdziemy choćby boiska do koszykówki, piłki nożnej i siatkówki, a także korty tenisowe. Nie brakuje też miejsc siedzących dla osób, które chciałyby oglądać rywalizację innych osób oraz ścieżek spacerowych dla mieszkańców szukających chwili wytchnienia, jak w każdym innym parku miejskim.

Crossboundaries podkreśla również, że skupia się nie tylko na ludziach, tworząc funkcjonalne i przygotowane na różne scenariusze miejsce integracji społecznej, ale i środowisku, co widać w zrównoważonych materiałach wybranych do realizacji projektu i np. trybuny to głównie drwno.

Czytaj także: Tesla podejrzana o szpiegostwo. Chiny zakazują używania tych samochodów przez wojskowych i pracowników państwowych

Co warto przy okazji podkreślić, Shenzhen Skypark nie jest wcale pierwszym projektem, który wykorzystuje dostępną infrastrukturę - często od wielu lat nieczynną, by wzbogacić miasta o tereny zielone i podobne pomysły widzieliśmy już w przypadku High Line w Nowym Jorku, Seoullo  7017 Skygarden w Seulu czy Xuhui Runway Park w Szanghaju. Tak czy inaczej, realizacja jest imponująca i z przyjemnością zobaczylibyśmy podobne rozwiązania w polskich miastach.