Od otwarcia w 1986 roku fabryka w Sunderland wyprodukowała ponad 10,5 miliona pojazdów. Pierwszym samochodem, który zjechał z linii produkcyjnej, był Bluebird. W latach 1986-1990 wyprodukowano około 187 178 sztuk tego pojazdu. Ten pierwszy samochód – znany jako Bluebird Job 1 – jest obecnie wystawiony w lokalnym muzeum. Z 430 pracowników zatrudnionych wtedy w fabryce, 19 pracuje tam do dziś. Obecnie zajmują się montażem modelu Leaf.

Czytaj także: Jak zadbać o samochód przed zimą? Myjka parowa jest bardzo przydatna!

Nissan postanowił uczcić 35.urodziny czcigodnego Bluebirda i zaproponował, że przygotowana zostanie jego bezemisyjna, elektryczna wersja, opatrzona nazwą Newbird. Zdaniem Nissana reprezentuje on wszystko, co wspaniałe w tej firmie – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Czytaj także: Jak przygotować samochód do zimy? Pamiętajcie, że to nie tylko wymiana opon!

Projekt konwersji Newbird powstawał pod nadzorem rodzinnej firmy Kinghorn Electric Vehicles z siedzibą w Durham. Oprócz nadania oryginalnemu Bluebirdowi z 1986 roku dodatkowego koloru, który odzwierciedla wzorce konsumenckie z lat 80., zespół usunął również silnik spalinowy i skrzynię biegów oraz zainstalował silnik elektryczny, falownik i 40-kWh akumulator z modelu Leaf. Zasilanie podzielono między komorę silnika i bagażnik w celu optymalnego rozłożenia masy.

Nissan Newbird z napędem elektrycznymNissan Newbird z napędem elektrycznym Fot. Nissan

Konwersja doprowadziła do tego, że niestandardowa konstrukcja przybrała na wadze kilkanaście kilogramów, a więc dodatkowy ciężar został zrekompensowany nowym zawieszeniem. Port ładowania umieszczono pod oryginalną klapką paliwa, a akumulator można ładować z mocą do 6,6 kW.

Zamiast wymieniać oryginalny zestaw wskaźników, wskazówka poziomu paliwa została podłączona do architektury EV, aby teraz pokazywać stan naładowania akumulatora. Oryginalne logo na masce samochodu zostało wyposażone w podświetlenie LED, a Nissan dostosował układy wspomagania kierownicy, hamowania i ogrzewania do zasilania elektrycznego.

Czytaj także: GM rozpoczyna dostawy elektrycznych pickupów Hummer

Powstały tak pojazd jest jedynie eksponatem i nie przeszedł homologacji, chociaż firma informuje, że jest w stanie przejechać około 230 km, a prędkość 100 km/h osiągnie w 15 sekund.