Jak informują Associated Press i The Oregonian, w notatce z 7 grudnia szefowa działu HR w Intelu, Christy Pambianchi, poinformowała, że nieszczepieni pracownicy będą musieli ubiegać się o zaświadczenie o zwolnieniu ze szczepienia lub przechodzić cotygodniowe testy, nawet jeśli pracują w domu. Pambianchi miała również powiedzieć pracownikom, że firma dokona przeglądu zwolnień medycznych i religijnych do 15 marca przyszłego roku.

Przedsiębiorstwo wyznaczyło termin szczepień na 4 stycznia już w zeszłym miesiącu, ale wtedy nie określiło, co stanie się z nieszczepionymi pracownikami, jeśli nie zastosują się do tego zalecenia. Jeśli zwolnienie od szczepienia nie zostanie przyznane pracownikowi, zostanie on wysłany na bezpłatny urlop na co najmniej trzy miesiące, począwszy od 4 kwietnia, ale „nie zostanie zwolniony", a tak przynajmniej zapewnia Pambiachi.

Stwierdziła również, że Intel nadal będzie zapewniał świadczenia zdrowotne osobom przebywającym na urlopie. Wymóg szczepienia firmy Intel został wprowadzony, aby spełnić wymagania prezydenta Joe Bidena dla firm zatrudniających ponad 100 pracowników, jednak sądy federalne wciąż debatują, czy jest to zgodne z konstytucją. „Uważnie monitorujemy środowisko prawne i spodziewamy się, że rozwiązanie sprawy w Georgii, a także innych podobnych spraw w innych stanach, zajmie trochę czasu" – powiedział Intel w oświadczeniu otrzymanym przez The Oregonian.

Google również zaczęło rozprawiać się z nieszczepionymi pracownikami i podobno zapowiedziało, że zostaną oni wysłani na 30-dniowy urlop administracyjny, jeśli nie zaszczepią się lub nie zgłoszą zwolnienia do 13 stycznia. Google idzie jednak o krok dalej niż Intel, ponieważ jeśli nie zaszczepią się po upływie tych 30 dni, mogą zostać wysłani na bezpłatny urlop, a nawet otrzymać wypowiedzenie. Facebook i Microsoft też egzekwują obowiązki szczepień - wymagają, aby pracownicy zostali zaszczepieni przed ponownym otwarciem biur, co dla obu firm oznacza początek 2022 roku. Apple nie posunęło się tak daleko i nie ustanowiło obowiązku szczepień pracowników, ale gigant z Cupertino wymaga od pracowników regularnych testów na COVID-19.