Projekt Hornsea 2 został zatwierdzony w 2016 roku jako dodatek do projektu Hornsea 1, który w zeszłym roku zaczął funkcjonować komercyjnie jako największa morska farma wiatrowa na świecie. Hornsea 1 został wyposażony w 174 turbiny o łącznej mocy 1,2 GW, która zapewnia prąd ponad milionowi gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

Przejmująca tytuł największej farmy wiatrowej na świecie, Hornsea 2 znajduje się 89 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii i posiada 165 8-MW turbin wiatrowych Siemens Gamesa. Morska podstacja i stacja kompensacji biernej zostały zainstalowane w październiku tego roku, co pozwoliło operatorowi Orsted uzyskać pierwszy prąd z farmy.

Czytaj także: Ile kosztują wszystkie gry dodane w tym roku do Game Pass?

Po zakończeniu budowy Hornsea 2 wyśle energię za pomocą ponad 800 km kabla, łączącego się z krajową siecią w wiosce Killingholme. Oczekuje się, że obie farmy zapewnią wystarczającą ilość energii dla ponad 2,3 miliona gospodarstw domowych.

Trwają również prace nad Hornsea 3, które w zeszłym roku otrzymały zgody na rozwój, a w fazie projektowej jest Hornsea 4. Każda z nich ma dać prąd ponad dwu milionom domów.

Chociaż farmy Hornsea są obecnie największe, to świat morskiej energetyki wiatrowej rozwija się szybko, a tytuł „największej na świecie" zmieniał właścicieli kilka razy w ciągu ostatniej dekady. W 2013 roku London Array o mocy 630 MW przejęła prowadzenie od 500-MW Greater Gabbard Offshore Wind Farm, a 659-MW morska farma wiatrowa Walney przejęła pałeczkę lidera w 2018 r.

Czytaj także: Skamieniały embrion ukazuje związek pomiędzy dinozaurami a ptakami

W zeszłym roku byliśmy świadkami rozpoczęcia budowy farmy wiatrowej Dogger Bank w pobliżu nadmorskiej wioski Ulrome w Anglii. Będzie ona wyposażona w największą na świecie morską turbinę wiatrową o wysokości 260 m, 14 MW Haliade-X, zbudowaną przez GE Renewable Energy, i całkowitą moc 3,6 GW. Zakończenie jej budowy planowane jest na 2026 rok i zabezpieczy ona Wielkiej Brytanii pięć procent jej całkowitego zapotrzebowania na energię.