Ocena rządowej agencji obejmuje wersje Tesli Model 3, S, X i Y z lat 2017-2022 i koncentruje się na funkcji o nazwie Passenger Play, która umożliwia granie w niektóre gry na ekranie konsoli środkowej, gdy pojazd jest w ruchu. ODI obawia się, że funkcja ta może rozpraszać kierowców i zwiększać prawdopodobieństwo wypadku.

Mimo wątpliwości producent samochodów elektrycznych nie zaprzestał choćby na chwilę aktualizować biblioteki rozrywkowej swoich klientów. Wielka świąteczna aktualizacja Tesli dodała niedawno oryginalnego Sonic the Hedgehog do Tesla Arcade. Oczywiście poza samą grą pojawiło się kilka nowych funkcji i różnych zmian w interfejsie użytkownika.

Jak podkreśla ODI, problemem nie jest sam fakt istnienia gier w systemie Tesli, ale rozgrywka na ekranach centrum działała wcześniej tylko wtedy, gdy pojazd był na postoju. Po kolejnych aktualizacjach uległo to zmianie i można grać, gdy samochód jest w ruchu.

Wstępna ocena ma na celu zmierzenie możliwości rozpraszania kierowcy, w tym, jak często i w jakich scenariuszach ta funkcja jest powszechnie używana.

W połączeniu z trybem Autopilota Tesli nie jest wykluczone, że kierowcy mogą całkowicie oderwać się od kontrolowania sytuacji na drodze, aby zagrać w grę na konsoli środkowej. Chociaż taki scenariusz jest bez wątpienia celem autonomicznych systemów jazdy, wciąż daleko nam do osiągnięcia tego poziomu możliwości.

Nawet krótkie zerknięcie na ekran, może mieć czasami fatalne konsekwencje.