Jak podała firma, standard będzie używany w linii Samsung Neo QLED 2022 z serią telewizorów Q70 i nowszym oraz w monitorach do gier. W przypadku tych ostatnich nie wyszczególniono żadnych konkretnych modeli, ale pokazano szerokoekranowy wyświetlacz do gier (poniżej) i coś, co mogłoby być telewizorem Neo QLED z bardzo smukłymi ramkami.

Zapowiedź standardu HDR10 + w grach wywołała wielkie poruszenie. Wydaje się, że jest to ruch w celu przeciwdziałania Dolby Vision HDR w grach na konsolach Xbox Series X/S. Jak obiecują twórcy, zapewnia on „spójne wrażenia w grach HDR bez konieczności ręcznej kalibracji w różnych technologiach wyświetlania dla różnych źródeł wejściowych, w tym konsol, komputerów i innych".

Nowy monitor Samsunga obsługujący standard HDR 10+Nowy monitor Samsunga obsługujący standard HDR 10+ Fot. Samsung

Pomysł z HDR10+ Gaming polega na tym, że użytkownik nie musi używać żadnych ręcznych ustawień, ponieważ sam silnik gry automatycznie optymalizuje kalibrację kolorów w czasie rzeczywistym. Został zaprojektowany, aby dostarczać szczegóły w ciemnych cieniach i światłach, jednocześnie konfigurując wyświetlacz w „trybie zgodności z projektem gry", aby kolory były wyświetlane zgodnie z zamierzeniami dewelopera. Obsługuje również VRR do 120 Hz wraz z mapowaniem tonów, które nie doda żadnych dodatkowych opóźnień do sygnału w grach.

Wyzwaniem dla Samsunga jest nakłonienie producentów gier do przyjęcia nowego standardu. Gry Dolby Vision są już dostępne lub pojawią się w ponad 100 grach na Xbox Series X/S, więc Samsung ma trochę do nadrobienia. Oczekuje się, że „kilka firm, w tym Sabre Interactive, zaprezentuje swoje tytuły HDR10+ Gaming" na targach CES 2022.

Samsung może jednak zrobić pewne postępy w grach na PC, ponieważ Dolby Vision jest dostępny tylko w kilku tytułach na komputery. Samsung zapowiedział, że procesory graficzne NVIDIA GeForce z serii RTX 30, RTX 20 i GTX 16 będą obsługiwać HDR10+ ze sterownikami „zaplanowanymi na premierę w 2022 roku".