W ramach weryfikacji koncepcji zespół odpowiedzialny za nową technologię wyprodukował najdłuższą na świecie elastyczną baterię światłowodową o długości 140 metrów, aby zademonstrować, że materiał można wytwarzać w dowolnych długościach.

Nowa bateria światłowodowa jest wytwarzana przy użyciu nowatorskich żeli akumulatorowych i standardowego systemu wyciągania włókien. Wszystko zaczyna się od cylindra zawierającego wszystkie komponenty, które są podgrzewane do temperatury nieco niższej niż ich temperatury topnienia.

Materiał jest wciągany przez wąski otwór, aby skompresować wszystkie części do ułamka ich pierwotnej średnicy, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego układu cząstek.

To pierwsza demonstracja baterii światłowodowej o długości poniżej kilometra, która jest wystarczająco długa i wystarczająco wytrzymała, aby mieć praktyczne zastosowania. Jak podkreślają naukowcy, fakt, że udało im się wyprodukować 140-metrową baterię światłowodową, pokazuje, że nie ma oczywistej górnej granicy długości i zdecydowanie można wyprodukować ją w skali kilometrowej.

140-metrowe włókno ma zdolność magazynowania 123 miliamperogodzin energii, a tym można już naładować smartwatcha lub smartfon.

Urządzenie ma grubość zaledwie kilkuset mikronów i jest cieńsze niż jakiekolwiek wcześniejsze wyprodukowane odpowiedniki w postaci włókien. Oprócz pojedynczych jednowymiarowych włókien, z których można utkać dwuwymiarowe tkaniny, materiał ten może być również wykorzystany w druku 3D lub w systemach o niestandardowych kształtach do tworzenia stałych obiektów, takich jak osłonki, które mogłyby pełnić jednocześnie funkcje obudowy, jak i źródła prądu.