Film Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy również osiągnął pułap 1 miliarda dolarów w zaledwie 12 dni, a jedynie dwa inne filmy – Avengers: Infinity War i Avengers: Endgame – zrobiły to szybciej. Pierwszy z nich dokonał tego 11 dni, a drugi w ekspresowym tempie pięciu dni od premiery.

Wyczyn najnowszego Spider-Mana jest tym bardziej spektakularny, gdyż ma miejsce w czasie rozmaitych ograniczeń nakładanych na kina w związku z epidemią koronawirusa. Bijąc wspomniany rekord, stał się też oczywiście najbardziej dochodowym filmem 2021 roku.

 

Niewiele branż zostało dotkniętych pandemią tak mocno, jak przemysł filmowy. Kina na całym świecie zostały zamknięte na dłuższy czas, a kiedy studia filmowe zaczęły zawierać umowy na premiery filmów w serwisach streamingowych, wyglądało na to, że tradycyjny model kina jest zagrożony zniknięciem na zawsze.

Z drugiej strony, kiedy już otworzono kina, okazało się, że nie ma czego w nich pokazywać, ponieważ pandemia wpłynęła również na produkcję filmów. Nic więc dziwnego, że właściciele kin rozpoczęli gorączkowe poszukiwania sposobów obrony przed bankructwem. Niektóre kina eksperymentowały z wyświetlaniem klasycznych filmów po obniżonych cenach, a inne ratowały się wynajmowaniem sal na prywatne pokazy oraz imprezy innego rodzaju niż seanse filmowe.