Alexa to tylko jedna z niewielu asystentek głosowych, do których zwykli śmiertelnicy mają dostęp na co dzień. Zadawanie pytań Google, Siri lub Alexie na naszych inteligentnych urządzeniach stało się powszechne. Jednak kiedy dziecko poprosiło Alexę o nowe wyzwanie, odpowiedź zszokowała matkę dziewczynki.

Kristin Livdahl napisała na swoim Twitterze, że gdy jej córka poprosiła Alexę na swoim urządzeniu Amazon Echo o wyzwanie, ta odrzekła, żeby dziewczynka podłączyła ładowarkę do gniazdka, wsuwając bolce wtyczki tylko do połowy, a następnie położyła na nich monetę. Matka dziewczynki była, mówiąc delikatnie, zszokowana.

Niebezpieczne wyzwanie od Alexy

Jak relacjonuje kobieta, jej córka jest przyzwyczajona do wyzwań, gdyż gdy nie ma pogody, obie poszukują ciekawych zadań do wykonania na YouTube. W związku z tym pytanie do Alexy wydawało się jej naturalne, ale odpowiedź już zdecydowanie nie.

Głośnik Echo od Amazona był prezentem i służył głównie do odmierzania czasu, słuchania piosenek i podcastów, a więc nikt nie spodziewał się takiego zachowania Alexy.

Zszokowana matka skontaktowała się z pomocą techniczną Amazona. Odpowiedź otrzymała na drugi dzień. Poproszono ja o przesłanie dodatkowych informacji, żeby Amazon mógł przyjrzeć się sytuacji. Wyjaśniono także, że technicy zbadają ten incydent i skontaktują, jak tylko znany będzie powód niecodziennego zachowania Alexy.

Amazon opublikował również oficjalne oświadczenie, w którym czytamy, że: „Zaufanie klientów jest w centrum wszystkiego, co robimy, a Alexa ma na celu dostarczanie klientom dokładnych, istotnych i pomocnych informacji. Gdy tylko zdaliśmy sobie sprawę z tego błędu, podjęliśmy szybkie działania, żeby go wyeliminować".

Skąd Alexa wzięła pomysł na niebezpieczne wyzwanie?

Wyzwanie, o którym wspomniała Alexa, pochodziło z posta z 2020 r. znalezionego na stronie ourcommunitynews.com i było częścią raportu na temat niebezpiecznego trendu na serwisie TikTok. Uczestnictwo w wyzwaniu wiązało się oczywiście z ryzykiem porażenia prądem i pożaru. Skala wypadków powodowanych tym wyzwaniem była tak duża, że straż pożarna postanowiła publikować specjalne komunikaty, ostrzegające ludzi przed udziałem w niebezpiecznej zabawie.

Wszystko zakończyło się szczęśliwie i na szczęście matka udaremniła zamiar wykonania wyzwania, ale ta sytuacja powinna być przestrogą dla użytkowników sztucznej inteligencji. Jak widać nie jest ona nieomylna i bezmyślne stosowanie się do jej wskazówek może doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Dostaliśmy oficjalny komentarz Amazona w tej sprawie:

Zaufanie klientów jest w centrum wszystkiego, co robimy, a Alexa została zaprojektowana tak, aby dostarczać klientom dokładnych, istotnych i pomocnych informacji. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o błędzie, szybko go naprawiliśmy i będziemy nadal rozwijać nasze systemy, aby pomóc w zapobieganiu podobnym odpowiedziom w przyszłości. - rzecznik prasowy Amazon