Według danych National Weather Service, na Alasce padł rekord temperatury. Miernik Kodiak Tide zarejestrował temperatury dla stanu oscylujące na poziomie 18 stopni, czyli porównywalne z wczesną jesienią w Nowym Jorku.

Jeszcze bardziej niepokojące były dzienne temperatury ustalane w kilku innych miejscach na Alasce. W wielu z nich poprzednie rekordowo ciepłe dni zostały wyprzedzone o kilka, a nawet kilkanaście stopni. Takich ciepłych dni, pomiędzy listopadem a marcem, nie widywano tutaj nigdy wcześniej. Dla przykładu, w małym miasteczku Cold Bay, dzienny rekord pobito o aż 18 stopni.

Rekordowe temperatury na Alasce

Rosnące temperatury zaowocowały ulewnymi deszczami. Woda spadająca na ziemię momentalnie zamarzała w kontakcie ze zmrożonym podłożem, tworząc jednolitą warstwę lodu. Ruch drogowy w całym stanie został sparaliżowany, gdyż służby drogowe nie były w stanie poradzić sobie z lodem skuwającym dosłownie wszystkie drogi i chodniki w stanie.

Rekordy osiągane na Alasce są finałem upalnego roku w całych Stanach Zjednoczonych. W niemal każdym regionie ustanowiono rekordy ciepła. W lecie przez cały kraj przetoczyła się fala ogromnych upałów. Specjaliści wyliczyli, że podobnych zjawisk nie obserwowano od 1936 roku.

Na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku temperatury osiągnęły niespotykany poziom. Z kolei na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku, zarówno po stronie kanadyjskiej, jak i amerykańskiej, rekordy upałów wszech czasów były ustanawiane z alarmującą regularnością, obejmując Montanę, Północną Dakotę, Waszyngton i Wyoming.

W pierwszym tygodniu grudnia National Weather Service oszacowała, że ??aż jedna trzecia kontynentalnych Stanów Zjednoczonych doświadczyła ogromnych wzrostów temperatury, znacznie przekraczających inne rekordowe lata.

Ten rekordowy upał doprowadził do wręcz absurdalnych warunków w święta. AccuWeather pisało, że Dallas, Houston, Oklahoma City, Tulsa, Little Rock i Memphis były na dobrej drodze, aby osiągnąć swojej rekordy w Boże Narodzenie. W Wichita Falls, małym miasteczku w Teksasie, odnotowano w Wigilię ponad 32 stopnie.