Waymo autonomiczna taksówka  bez kierowcy, a nawet… kierownicy

W świecie, w którym istnieje wiele firm zapewniającym taksówki wzywane przez aplikację zainstalowaną w smartfonie, naprawdę trudno jest odróżnić się od konkurencji. Każdy doskonale zna usługi Ubera czy Lyft. Dlatego firmom wchodzącym na ten rynek jest naprawdę ciężko. Chyba że sięgają po pomysły jak Alphabet, planujący wdrożyć samochody autonomiczne Waymo i już zrobiło się o nim głośno. Dlaczego?

Alphabet ogłosił właśnie swój plan, którego realizacja nastąpi w USA. Działa już w dwóch miastach. Ich usługa będzie polegała na tanich, szybkich i ekologicznych przewozach pasażerskich. Mają być one obsługiwane przez autonomiczne samochody elektryczne Waymo. Będą to pojazdy, w którym próżno szukać kierowcy. A skoro go nie ma, to zbędne są także kierownica, pedały oraz drążek zmiany biegów. W samochodzie zabraknie może podstawowych elementów, ale na pewno będzie dużo miejsca na nogi!

Projekt jest opracowywany jako część Waymo One, rozwijającej się usługi firmy, która jest obecnie wdrażana w San Francisco po debiucie w Phoenix pod koniec zeszłego roku. Cała sztuczka One opiera się na autonomii: każdy pojazd Waymo One jest oznaczony jako „w pełni autonomiczny", co oznacza, że w idealnych warunkach samochody mogą działać kompletnie bez kierowcy i samodzielnie przetransportować ludzi pod wskazany adres.

Pomysłodawca projektu rozważa jednak wprowadzenie wersji z kierowcą, jeśli nie pozwolą na to warunki techniczne w danym mieście, ale może on być na przykład tylko uczestnikiem podróży i doglądać prawidłowego funkcjonowania pojazdu.

Puryści mogą kpić, że usunięcie podstawowych elementów z pojazdu sprawia, że przestaje on być samochodem. Jednak nie można zaprzeczyć, że Waymo wyglądają wręcz przytulnie. Projekt samochodu powstał na bazie zmodyfikowanego minivana Zeekra, chińskiego producenta samochodów Geely. Wiele z elementów tego niezwykłego projektu da się sprowadzić do względów praktycznych: płaska podłoga z niską linią wejścia i drzwi, które przesuwają się, zamiast otwierać na zawiasach, komfortowa przestrzeń dla wysokich osób, dużo miejsca na nogi oraz wygodne i rozkładane siedzenia.