Jak poinformowała Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform w czterech oddzielnych oświadczeniach, klastry zostaną zbudowane w północnej Mongolii Wewnętrznej, północno-zachodnim regionie Ningxia, prowincji Gansu i południowo-zachodniej prowincji Guizhou.

Te cztery lokalizacje mogą wykorzystać swoje zalety energetyczne i środowiskowe do stworzenia ekologicznych i niskoemisyjnych megacentrów danych.

Niektóre miasta w północnych i zachodnich regionach Chin, bogatych w odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, zbudowały już centra danych, aby obsługiwać rozwinięte gospodarczo wybrzeże.

W tym wypadku problemem są duże odległości, przez które centra mogą mieć spore trudności z zapewnieniem natychmiastowego dostępu do zgromadzonych danych dla swoich klientów z wybrzeża.

Nie jest jasne, w jaki sposób Chiny przekształcą zachodnie i północne regiony, takie jak Ningxia i Gansu, które znajdują się 1000 km od wybrzeża, w aktywnie działające centra mocy obliczeniowej, biorąc pod uwagę opóźnienia przesyłu danych spowodowane ogromnymi odległościami od użytkowników zlokalizowanych na wschodzie.

Chiny zamierzają rozszerzyć swoją branżę Big Data do sektora o wartości ponad 470 miliardów dolarów do 2025 r. Stanie się to właśnie poprzez budowę kilku klastrów centrów danych. Jest to jeden z elementów planu Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych na lata 2021-2025 opublikowanego w listopadzie 2021 roku.