Chociaż trudno w to uwierzyć, to Samsung zaskoczył odwiedzających swoje stoisko prezentacją nowego pilota do telewizora. Urządzenie nosi nazwę Eco Remote i ta nazwa została mu przyznana w zupełnie zasłużony sposób, bo jest on w zasadzie samowystarczalny, gdyż do działania nie potrzebuje "paluszków", z których miałby czerpać prąd. Było już rozwiązanie potrafiące gromadzić energię słoneczną i wykorzystywać ją do ładowania akumulatora, ale Samsung poszedł tym razem dużo dalej. Tegoroczny model, zachowując wspomniane ogniwo słoneczne, potrafi przetwarzać fale radiowe routerów na energię. Cudowne rozwiązanie, prawda?

Czytaj także: Telewizory i monitory Samsunga będą obsługiwać nowy standard HDR10+ w grach

Fale radiowe z routerów zwykle nie są używane, ponieważ nadają się tylko do ładowania urządzeń o bardzo niskim poborze mocy. I patrzcie, przez tyle lat nikt nie brał pod uwagę pilotów do telewizorów. Przecież to idealny kandydat. Nie potrzebuje dużo energii do pracy, a przez długie okresy pozostaje uśpiony i wtedy można go spokojnie doładowywać. Wykorzystywanie fal radiowych w taki sposób nie jest nowym pomysłem, ale technika ta rzadko trafia do produktów, z których mogą korzystać zwykli śmiertelnicy.

Czytaj także: LG ma kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie zakrzywionych wyświetlaczy

Ulepszony Eco Remote to pilot, który wykorzystuje zarówno energię słoneczną, jak i fale radiowe. Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że wyposażono go w port USB-C do wykonywania kopii zapasowej ustawień.

Jak wyliczył Samsung, już poprzednie rozwiązanie dawało gigantyczny zysk ekologiczny. Samo korzystanie z energii słonecznej może zapobiec wyrzuceniu na śmietnik 99 milionów baterii w ciągu siedmiu lat, czyli średniej żywotności telewizora.

Ekologiczny pilot do telewizorów SamsungEkologiczny pilot do telewizorów Samsung Fot. Samsung

Poza wymienionymi zaletami Eco Remote jest pilotem jak każdy inny. Z przodu znajdują się wszystkie standardowe przyciski, w tym skróty do popularnych serwisów, takich jak: Disney+, Netflix i Prime Video. A skoro już mówimy o ochronie środowiska, Eco Remote jest wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, a w tym roku otrzymał nowy, biały kolor.

Czytaj także: Xiaomi wprowadziło na rynek TV Stick 4K z obsługą Dolby Atmos. Jak wygląda na tle konkurencji?

Co najlepsze, Eco Remote to nie tylko chwyt marketingowy. Samsung twierdzi, że nowy pilot będzie dołączany do wszystkich telewizorów z rocznika 2022.