Naukowcy opisują metodę, która wykorzystuje specjalny rodzaj niebieskiego światła do kontrolowania komunikacji między neuronami w mózgu, tymczasowo zatrzymując komunikację między określonymi komórkami mózgowymi. Dzięki temu naukowcy mogą kontrolować zachowanie i emocje w zależności od tego, na które obszary mózgu skierowane są wiązki światła. W jednym z etapów eksperymentu udało się usunąć pamięć strachu u myszy.

 

Metoda nazwana Opto-vTrap została opracowana w Korei Południowej przez C. Justina Lee z Center for Cognition and Sociality w Instytucie Nauk Podstawowych oraz profesora Heo Won Do z Korea Advanced Institute of Science and Technology. Naukowcy używają jej, aby lepiej zrozumieć, jak działa mózg. Lee twierdzi, że może ostatecznie pomóc w poprawie leczenia padaczki, leczenia skurczów mięśni i ekspansji tkanki skórnej.

Metoda oddziaływania na mózg światłem Opto-vTrapMetoda oddziaływania na mózg światłem Opto-vTrap Fot. Opto-vTrap

Istnieją już sposoby kontrolowania aktywności mózgu, ale mogą one nie wpływać na niektóre typy komórek. Mają też zdecydowaną wadę w postaci skutków ubocznych, powodujących liczne problemy, jak choćby: nieprawidłowe działanie neuronów lub długotrwałe lub trwałe uszkodzenie neuronów. Opisywana metoda z Korei jest zdaniem jej twórców, całkowicie bezpieczna, ponieważ efekty wywołane przez oddziaływanie Opto-vTrap mijają samoczynnie po około 15 minutach.