Gigant technologiczny z Cupertino na krótko osiągnął 3 biliony dolarów, gdy akcje osiągnęły najwyższy poziom 182,85 dolarów. Kiedy rynek się zamknął, wartość akcji nieznacznie spadła i finalnie Apple zakończyło dzień z kapitalizacją rynkową w wysokości 2,99 biliona USD.

Dla lepszego zrozumienia tej kwoty wystarczy powiedzieć, że kiedy zsumujemy AMD, Intela, Nvidię, Netflixa, Disneya, Walmart i Bitcoin to Apple wciąż jest wart więcej.

Czytaj także: Tesla dostarczyła prawie milion pojazdów elektrycznych w 2021 roku

Osiągnięcie jest w dużej mierze symboliczne, ale podkreśla dominację Apple oraz skok wartości akcji tej firmy, jaki dokonał się w stosunkowo krótkim czasie.

Apple osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości 1 biliona dolarów w sierpniu 2018 roku i potrzebowało jeszcze tylko dwóch lat, aby osiągnąć 2 biliony dolarów. Natomiast kolejne 16 miesięcy to droga do następnego biliona dolarów, aby w styczniu 2022 roku przekroczyć barierę 3 bilionów dolarów.

Nie sposób przejść obojętnie obok faktu, że wielkie firmy technologiczne mają ostatnio znakomitą passę. Microsoft jest obecnie wyceniany na 2,5 biliona dolarów, a Google nie pozostaje daleko w tyle z 2 bilionami dolarów. Amazon i Tesla również pokazały się w ostatnich miesiącach, przy czym pierwsza z nich utrzymuje kapitalizację rynkową na poziomie 1,74 biliona, a druga na poziomie 1,2 biliona dolarów.

Czytaj także: Japoński uniwersytet stracił 77 TB danych badawczych po nieudanej aktualizacji oprogramowania

Na rekordowy wynik Apple z pewnością wpłynął znakomity lineup ogłoszony na 2022 rok. Mowa tu o nowych komputerach Mac, zegarkach, odświeżonych iPhone'ach i nie tylko.