Jak podają specjaliści, osoby doświadczające ataku serca potrzebują pomocy w ciągu 10 minut, aby przeżyć. Usługa Everdrone Emergency Medical Aerial Delivery (EMADE) ma na celu zapewnienie pomocy tak szybko, jak to możliwe - umożliwia dyspozytorom ratunkowym wysłanie drona niosącego urządzenie do domu dzwoniącego i rozpoczęcie procesu ratowania życia, zanim karetka dotrze na miejsce.

W przypadku tego konkretnego pacjenta dostarczenie defibrylatora do jego domu zajęło służbom trzy minuty. Przypadkowy świadek, który przypadkiem okazał się lekarzem w drodze do pracy, użył defibrylatora AED na pacjencie po przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dron, który go dostarczył, został opracowany we współpracy z Center for Resuscitation Science w Karolinska Institutet, SOS Alarm i Region Västra Götaland.

- To doskonały, rzeczywisty przykład tego, jak najnowocześniejsza technologia dronów Everdrone, w pełni zintegrowana z systemem alarmowym, może zminimalizować czas dostępu do ratującego życie sprzętu AED - powiedział Mats Sällström, dyrektor generalny Everdrone.

W czteromiesięcznym badaniu pilotażowym testującym program EMADE, usługa otrzymała 14 alertów o zawale serca, które kwalifikowały się do użycia dronów. W 12 z tych przypadków drony wystartowały, a 11 z powodzeniem dostarczyło defibrylatory - siedem z tych defibrylatorów zostało dostarczonych przed przyjazdem karetki!

Według Everdrone w Europie około 275 000 pacjentów rocznie cierpi z powodu zatrzymania krążenia, przy czym około 70 procent tych wydarzeń ma miejsce w domach bez defibrylatora na miejscu. Wskaźnik przeżycia w takich przypadkach wynosi około 10 procent, a systemy typu EMADE mogą mocno go poprawić. Obecnie usługa ta może dotrzeć do 200 000 mieszkańców Szwecji, a firma poinformowała, że ??w tym roku planuje ekspansję na kolejne lokalizacje w Europie.