Urządzenia do monitorowania kondycji psów zazwyczaj opierają się na połączeniu akcelerometrów i czujników GPS. Podejście Invoxii jest nieco inne. Do monitorowania funkcji życiowych, takich jak spoczynkowy oddech i tętno, Invoxia wykorzysta sztuczną inteligencję, która zgromadzi dane, wykorzystując zminiaturyzowane czujniki radarowe – tego samego typu, co radar Soli używany przez Google w telefonach Pixel 4. Według projektantów jest to idealne rozwiązanie, ponieważ odczytów nie utrudni nawet najbardziej puszysta sieć.

Czytaj także: Inteligentna ramka Lenovo umożliwia wyświetlanie zdjęć z Instagrama

Wielką zaletą tego rozwiązania jest także to, że obroża nie musi ściśle przylegać do szyi psa i krępować zwierzakom ruchów w trakcie spacerów i zabawy.

Jak się okazuje, ta zaawansowana technologicznie obroża nie jest jedyną opcją dostępną na rynku. Możecie wierzyć lub nie, ale istnieją również kamizelki EKG do ciągłego monitorowania tętna, a także inteligentny kołnierz Petpace. Są to jednak urządzenia przeznaczone bardziej dla weterynarzy niż zwykłych właścicieli zwierząt domowych i nie obejmują śledzenia GPS. Obroża Invoxia wyróżnia się połączeniem tradycyjnego urządzenia śledzącego GPS z nieinwazyjnym sposobem monitorowania parametrów życiowych. Jest kompatybilna z Bluetooth, Wi-Fi, GPS i LTE-M oraz posiada alarmy ewakuacyjne i wbudowany brzęczyk.

Czytaj także: Autonomiczny ciągnik John Deere pozwala rolnikowi opuścić kabinę, a nawet pole

Oprócz monitorowania parametrów życiowych obroża może również śledzić codzienną aktywność i identyfikować, kiedy pies chodzi, biega, drapie się, je lub pije, szczeka i odpoczywa. Jest także bardzo łatwa w konserwacji i nie straszne są jej jakiekolwiek zabrudzenia.

Zdaniem producenta obroża sprawdzi się doskonale u zwierząt rekonwalescentów po operacji, w monitorowaniu reakcji na leki lub obserwowaniu osobników z chorobami serca i układu oddechowego. Często właściciele zbyt późno zauważają, że coś jest nie tak z ich pupilami. Wykrywanie anomalii w zachowaniu i kondycji zwierzęcia może pomóc właścicielom i weterynarzom wcześnie wykryć choroby.

Czytaj także: Inteligentny zegarek zintegrowany z Alexą od Lenovo

Jest jednak pewien haczyk. Na razie obroża Invoxia jest przeznaczona tylko dla średnich i dużych psów. Dzieje się tak, ponieważ trudno jest zminiaturyzować technologię radarową do rozmiaru, który byłby wystarczająco wygodny i lekki dla mniejszych psów czy kotów.

Obroża będzie dostępna latem 2022 roku i wyceniono ją na 99 dolarów.