Jeśli ta technologia wyjdzie kiedyś poza fazę projektu i zostanie wdrożona w realnych pojazdach, to może narobić sporego zamieszania na rynku motoryzacyjnym.

Czytaj także: Sony wchodzi na rynek samochodów elektrycznych. Jest prototyp suva Vision-S

BMW i E Ink zaprezentowały koncepcyjną wersję SUVa BMW iX Flow. Jego nadwozie pokryto epapierem i to pozwala mu zmieniać kolory. Producent samochodowy skorzystał w tym wypadku z gigantycznego doświadczenia firmy E Ink, od lat specjalizującej się w projektowaniu wyświetlaczy o niskim poborze mocy i technologii ePaper. Do tej pory jej pomysły były wykorzystywane w zdecydowanie inny sposób i najczęściej trafiały do czytników elektronicznych książek.

Czytaj także: Tesla dostarczyła prawie milion pojazdów elektrycznych w 2021 roku

Rozwiązanie pozwalające zmieniać samochodowi BMW kolory to Prism, czyli w zasadzie rodzaj tapety, którą można zaprogramować do wyświetlania różnych rzeczy. BMW uznało, że taki dodatek zwiększy możliwości personalizacji pojazdów, przez co staną się one bardziej atrakcyjne dla kupujących.

 

Dodatkowo można zadbać o zwiększenie widoczności samochodu w określonych warunkach, a to przełoży się na bezpieczeństwo podróżujących nim osób. Zdecydowanie można też wykorzystać tę technologię, żeby konstruować pojazdy bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Taki właśnie jest pokazany na CES iX Flow zmieniający kolory w tylko dwóch wariantach - pomiędzy czernią a bielą. Jednak już to wystarczy, żeby oddziaływać na zużycie energii i częstotliwość użytkowania klimatyzacji. W upalne, słoneczne dni pojazd może zmienić kolor na biały, odbijając światło słoneczne i przez to nie nagrzewać się zbyt mocno.

Czytaj także: Aż 65% sprzedanych w ubiegłym roku w Norwegii aut to elektryki

Z kolei w chłodne dni może stać się czarny, aby pochłaniać światło słoneczne i efektywniej ogrzewać wnętrze. Warto przy okazji dodać, że samo wyświetlanie koloru na "tapecie", którą oklejono samochód, nie zużywa energii. Jedyny moment, kiedy na bardzo krótką chwilę potrzebny jest prąd, to zmiana koloru.