Po pierwsze i są to opcje, których obawiam się najbardziej, kamera Bravia Cam pozwoli sterować najnowszymi telewizorami Sony za pomocą gestów. Chcesz wyłączyć telewizor gestem zaciśniętej pięści? Mają to! Pauza lub zmiana głośności? Przewidziano kilka gestów machania ręką. Nie wiem jak u was, ale w moim wypadków włączają się wspomnienia związane z PlayStation Move czy Kinectem i z pewnością nie jest to aspekt sprzedający mi ten produkt Sony. W każdym razie nie bez wcześniejszego wypróbowania.

Inne zastosowania wydają się o wiele bardziej interesujące. Po podłączeniu kamery Bravia Cam można ustawić telewizor Sony tak, aby wyświetlał alert zbliżeniowy, jeśli wykryje osobę siedzącą zbyt blisko ekranu. I to jest naprawdę cenna opcja dla rodziców, których pociechy mają zazwyczaj tendencję do przebywania blisko telewizora. Wykrycie takiego osobnika spowoduje, że cały ekran zostaje zaciemniony, jeśli się nie cofnie — telewizor zostanie wyłączony.

Kamera może być również używana do tego, co Sony nazywa „kompensacją odległości oglądania", z ustawieniami jasności i uwydatnienia głosu, które automatycznie dostosowują się w zależności od odległości, w jakiej siedzimy. Nawet balans dźwięku lewego i prawego kanału może dostosować się do tego, po której stronie kanapy znajduje się oglądająca osoba.

I na koniec została jeszcze funkcja oszczędzania energii, dzięki której telewizor Bravia automatycznie przyciemni się, jeśli kamera Bravia Cam wykryje, że opuściłeś pomieszczenie. Ramy czasowe, w których to się dzieje, można dostosować w zakresie od minuty po wyjściu do pełnej godziny.

Tuż po wyjęciu z pudełka, kamera Bravia Cam będzie przydatna tylko do rozmów wideo. Do odblokowania wszystkich innych funkcji wymagana będzie aktualizacja oprogramowania układowego. I to jest w sumie dziwna decyzja.

Dla osób dbających o prywatność dostępny jest przełącznik sprzętowy do fizycznego wyłączania kamery i jej wbudowanego mikrofonu. Sony twierdzi, że mikrofon jest używany wyłącznie do rozmów wideo — nie zawsze słucha — i według firmy żadne prywatne dane nie są nigdy przechowywane w pamięci kamery, telewizora lub na serwerach Sony. W dowolnym momencie można też wyczyścić dane kamery w ustawieniach telewizora.