Lekarze University of Maryland School of Medicine ukończyli właśnie pierwszą w historii operację przeszczepu serca genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka, a konkretniej 57-letniego Davida Bennetta.

Oczywiście była to procedura eksperymentalna, ale amerykańska Agencja Żywności i Leków bez przeszkód wydała na nią zgodę, bo w przypadku tego pacjenta była to jedyna nadzieja - nie kwalifikował się do tradycyjnego przeszczepu, wyczerpał inne możliwości, więc bez tego praktycznie nie miał szans na przeżycie.

Była opcja śmierci i opcja tego przeszczepu. Chcę żyć. Wiem, że to droga w nieznane, ale to mój jedyny wybór - mówił pacjent przed operacją.

Wszystko poszło jednak zgodnie z planem i dziś, trzy dni po operacji, pacjent czuje się dobrze, a naukowcy udowodnili, że zmodyfikowany genetycznie organ zwierzęcych może przetrwać i funkcjonować w ludzkim ciele bez natychmiastowego odrzucenia.

Co warto podkreślić, naukowcy od dekad próbują ratować ludzkie życia zwierzęcymi organami, a do jednego z najgłośniejszych zabiegów doszło chyba w 1984 roku, kiedy lekarze wszczepili Stephanie Fae Beauclair, niemowlęciu z wrodzonym zespołem hipoplazji lewego serca, który uniemożliwia odpowiednią cyrkulację krwi, serce pawiana. Dziewczynka przeżyła po przeszczepie 21 dni, zanim jej organizm odrzucił przeszczepiony organ.

Jak informuje New York Times, piątkowa procedura była jednak inna, bo lekarze wykorzystali serce, które zostało genetycznie zmodyfikowane w taki sposób, że usunięto z niego 4 geny, które odpowiadają za kodowanie cząsteczek powodujących odrzucanie przeszczepionego organu. Co więcej, serce świni zostało wzbogacone 6 ludzkimi genami, żeby system immunologiczny był bardziej wyrozumiały dla obcej tkanki. Czy faktycznie mamy do czynienia z przełomem, dowiemy się jednak dopiero za jakiś czas, bo organizm Davida Bennetta wciąż może odrzucić przeszczep, ale jeśli się uda…

- Jeśli to zadziała, będziemy mieli niekończące się zasoby organów dla pacjentów, którzy cierpią - podsumowuje dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor programu ksenotransplantologii University of Maryland School of Medicine, w oświadczeniu dla The Associated Press.