Wspomniana farma znajduje się w Turcji, a jej właściciel i hodowca bydła Izzet Kocak, przenosi swoje krowy do Mutrixa. Kocak posiada 180 krów, ale nie wszystkie one poddawane są codziennym sesjom VR. Zdecydował, że eksperymentowi podda najpierw dwie krowy i jak twierdzi, wyniki są obiecujące. Pomysłowy farmer mówi, że: "Krowy obserwują zielone pastwisko i są przez to wyraźnie mniej zestresowane."

The Mutrix - krowy w goglach VR

Jak obliczyć obniżenie poziomu stresu i sprawdzić, czy krowy są szczęśliwe? Jak już wspomniałam wyżej, po ilości i jakości mleka. W tym wypadku teoria się potwierdziła. Produkcja mleka wzrosła z 22 do 27 litrów. Kocak uznał swój pomysł za ogromny sukces i w niedalekiej przyszłości chce dokupić kolejne dziesięć zestawów VR.

Okazuje się, że farmer działa na zmysły swoich krów na rozmaite sposoby. Wygląda na to, że będą one nie tylko szczęśliwe, ale także doskonale wyedukowane muzycznie. Stanie się tak dzięki codziennym sesjom z muzyka klasyczną. W oborze rozbrzmiewają dźwięki najbardziej znanych utworów z całego świata.

Pomysł Mutrixa nie narodził się jednak w Turcji. Według Newsweeka w 2019 r. farma pod Moskwą wyposażyła jedną krowę w prototypowy zestaw gogli, który symulował zieloną trawę. Projekt powstał jednak z dużo większym rozmachem i angażował inżynierów VR oraz weterynarzy. Zgodnie z informacją od Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Rosji, był to zbiorowy wysiłek i współpraca ludzi ze studia zajmującego się wirtualną rzeczywistością, weterynarzy i konsultantów ds. produkcji. Okulary VR przebudowano, aby uwzględnić specyfikę budowy głowy krowy.

Krowy lepiej postrzegają czerwonawe odcienie, a mniej zieleni i błękitu, dlatego nie można po prostu pokazać im tapety Windows XP. Konieczne było stworzenie niestandardowego oprogramowania, uwzględniającego sposób, w jaki krowy widzą świat.

Według komunikatu rosyjskiego ministerstwa naukowcy na całym świecie badali wpływ „warunków środowiskowych" na szczęście krów, a uniwersytet w Holandii wykazał bezpośrednią korelację między środowiskiem krów a ilością i jakością wyprodukowanego mleka. Na farmach w USA, instaluje się w kojcach szczotki do masażu. Z kolei w Europie roboty kontrolują bramy i ogrodzenia, aby zapewnić krowom większą swobodę przemieszczania. W Rosji najczęstszą metodą kojenia nerwów były sesje muzyki klasycznej.