Na jakie laptopy gamingowe warto czekać w 2022 roku?

Wybraliśmy kilka najciekawszych laptopów gamingowych, na które naprawdę warto zwrócić uwagę w rozpoczynającym się roku. W naszym zestawieniu znalazły się najbardziej znane marki wyposażone w nowoczesne komponenty. 

Przeglądając zgromadzone poniżej propozycje najważniejszych producentów laptopów na rynku dojdziecie do słusznego wniosku, że w zasadzie są one do siebie bardzo zbliżone. Widać zdecydowany trend do stawiania na najnowsze linie procesorów AMD oraz Intela, jak również na karty RTX oraz szybkie pamięci. I trzeba przyznać, że ma to sens i to nie tylko w grach. 

Dla kogo jest laptop gamingowy? 

Zaczynając od końca. Znam wiele osób, kupujących komputery gamingowe ze względu na ich wydajność i jakość części z najwyższej półki. Ludzie ci w znakomitej większości grywają sporadycznie, ale zaawansowane karty graficzne, mocne procesory, duża ilość pamięci oraz pojemność i szybkość dysków w połączeniu ze doskonałymi wyświetlaczami sprawiają, że praca jest o wiele bardziej komfortowa.  

Z kolei gracze są w tej chwili „skazani" na karty RTX, jeśli myślą o rozgrywce na najwyższym poziomie. Dobrodziejstwami ray tracingu zainteresowani są w tej chwili wszyscy producenci gier i korzystają z niego obecnie nie tylko komputery, ale także konsole nowej generacji - Xbox Series X i PS5. 

GTX vs RTX czy warto zmieniać i kupować laptopa z kartą RTX? 

Jest to pytanie z cyklu – czy warto kupować nowy telewizor, samochód, konsolę. RTX to postęp. Oczywiście, szczególnie na początku i przez obecne problemy z dostępnością półprzewodników nie jest tanio, ale jeśli myślimy o grze na najwyższym poziomie, to wybór jest oczywisty. Karty GTX są wciąż na rynku i pewnie jeszcze długo na nim pozostaną, ale będą odchodziły w cień i z czasem zaczną napędzać laptopy biznesowe. Naturalna kolej rzeczy.  

A co z kartami AMD, skoro RTX jest patentem konkurencyjnej Nvidii? Nic, bo spokojnie dają radę. AMD, żeby nie wypaść z rynku opracowało architekturę RDNA, dzięki czemu nowe karty Radeon bez problemów obsługują ray tracing.  

Obecnie, żeby korzystać z ray tracingu trzeba posiadać naprawdę solidny sprzęt. Początkowo zarezerwowane to było dla komputerów stacjonarnych, ale obecne modele laptopów gamingowych spokojnie im dorównują i są wyposażane w najnowsze karty graficzne. RTX pozwala na osiąganie naprawdę wyjątkowych efektów wizualnych i jest drogą do osiągnięcia fotorealistycznego poziomu grafiki.  

Ray tracing jest czymś rewolucyjnym w grach, ale nie jest pomysłem, który dopiero co powstał. Pierwsze próby dynamicznego generowania promieni światła to historia z lat 70-tych. Współcześnie można wymienić wiele filmów animowanych powstałych w ten sposób. 

Dlaczego ray tracing jest taki ważny? Dlatego, że zdecydowanie wpływa ja jakość powstającej grafiki, ponieważ determinuje w jaki sposób dany silnik graficzny wykorzystuje światło, będące głównym składnikiem obrazu oglądanego przez ludzkie oko.  

Najlepszym przykładem magii ray tracingu jest Minecraft. Gra, którą kojarzycie jako zestaw kwadratów i pikseli, była chyba jedną z pierwszych produkcji, które otrzymały wsparcie RTX. Zerknijcie na poniższy trailer, żeby przekonać się jak działa RTX. Woda jak prawdziwa, efekty świetlne i detale.

 

A Fortnite! 

 

Zresztą zobaczcie stareńkiego Quake’a II po wsparciu RTX.

 

Nowe laptopy gamingowe są drogie 

I tak i nie. Oczywiście jeśli zerkniemy na kwotę jaką trzeba za nie wyłożyć to potrafi przerazić. Jednak, jeśli przemyślimy to pod kątem znajdujących się wewnątrz podzespołów, okazuje się, że cena wynika z technologii. Dokładnie tak samo było z poprzednimi generacjami wyposażanymi w procesory i7 oraz karty graficzne GTX.  

Jeśli, podobnie jak ja, jesteście zwolennikami opinii, że lepiej jest troszkę poczekać i nie kupować sprzętu w dniu premiery, kiedy jest ekstremalnie drogi, to zapewne pokierujecie się swoim zdaniem.  

Jeśli macie pieniądze, a nie macie mocnego sprzętu i znajdziecie w poniższych konfiguracjach coś dla siebie, to raczej powinniście kupować. Wydaje mi się, że nie ma co liczyć, że laptopy sprzed roku stanieją tak mocno, że będą szybko dostępne w kuszących cenach. Spadki cen będą raczej niewielkie.  

Jeśli macie laptopa gamingowego z poprzedniej generacji (1-2 letniego) to możecie poczekać. Zwłaszcza jeśli macie na pokładzie jakiś wczesny RTX.  

Jeśli chcecie przeczekać ekspansję RTX i upolować laptopa z mocną kartą GTX to powiadam wam, że taka chwila nastąpi nieprędko, ale z pewnością się przytrafi w przyszłości :) 

ACER

laptop gamingowylaptop gamingowy Fot. ACER

Predator Triton 500 SE 

Flagowa maszyna firmy Acer obsługuje procesory Intel Core i9-12900HK oraz nowy układ graficzny Nvidia RTX 3080 Ti. Maksymalni do 32 GB pamięci RAM DDR5 o imponującym taktowaniu 5200 MHz. Obsługuje do 2 TB pamięci PCIe 4.0. 

Nitro 5 

Ten model może być wyposażony w najnowsze procesory AMD z serii Ryzen 6000 lub procesorami Intel Core i7-12700H 12. generacji. W opisywanym modelu znajdzie się karta graficzna Nvidia RTX 3070 Ti. Maksymalnie 32 GB pamięci DDR5 o taktowaniu 4800 MHz. Jeśli chodzi o pamięć masową, to Nitro 5 ma dwa gniazda M.2 PCIe 4.0. 

Predator Helios 300 

Acer Helios 300 to maszyna przygotowana wyłącznie pod procesory Intela. Producent zdecydował się w tym wypadku na procesor Intel Core i9-12900H i układ graficzny Nvidia RTX 3080. Komputer obsługuje również do 32 GB pamięci DDR5 o taktowaniu 4800 MHz i pozwala na zamontowanie do 2 TB pamięci PCIe 4.0 M.2 w macierzy RAID 0. 

ASUS

laptop gamingowylaptop gamingowy Fot. Asus

ROG Zephyrus G14 i G15 

G14 przewidywany na 2022 to laptop całkowicie pod komponenty AMD. Począwszy na procesorze Ryzen 9 6900HS, a kończąc na układzie graficznym AMD Radeon RX 6800S. Z kolei G15 to miks procesora AMD Ryzen 9 6900HS oraz nowej karty RTX 3080 Ti od Nvidii.  

Oba laptopy mogą obsługiwać do 32 GB szybkiej pamięci DDR5 o taktowaniu 4800 MHz (przy czym 16 GB zostanie przylutowane do płyty przez producenta, a dodane zostanie jedno gniazdo do późniejszego wykorzystania).  

W obu konstrukcjach można używać dysków SSD PCIe 4.0 M.2 o rozmiarze 2280 GB. I tutaj mała uwaga, bo w przypadku dysków, trzeba pamiętać, że G14 ma jedno gniazdo (maksymalnie 1 TB), a G15 ma dwa gniazda z obsługą RAID 0. 

ROG Flow X13 

Nowy X13 może być skonfigurowany z procesorem AMD Ryzen 9 6980HS i kartami graficznymi do maksymalnie RTX 3050 Ti. Główną atrakcją tego laptopa jest złącze XG Mobile, umożliwiające podłączenie go do zewnętrznej obudowy GPU Asusa, która może wesprzeć ten sprzęt mocną kartą graficzną (aż do GPU RTX 3080). X13 wyposażony będzie standardowo w 32 GB superszybkiej pamięci DDR5 6400 MHz. Jeśli chodzi o dyski twarde to w tym wypadku maksimum jest 1 TB pamięci PCIe 4.0 o rozmiarze M.2 2230. 

ROG Flow Z13 

Nowy tablet do gier Asusa będzie wyposażony w procesor Intel Core i9-12900H oraz kartę graficzną RTX 3050 Ti. Mimo, że jest stosunkowo cienkim tabletem zastosowano w nim pamięci DDR5 o taktowaniu 5200 MHz. Można zainstalować maksymalnie 32 GB. 

ROG Zephyrus Duo 16 

To jeden z najważniejszych i najpotężniejszych laptopów Asusa. Posiada dwa ekrany (jeden tradycyjny 16-calowy wyświetlacz o proporcjach 16:10, a drugi 14,1-calowy panel dotykowy o połowie wysokości) i można go skonfigurować z procesorem AMD Ryzen 9 6900HX i grafiką Nvidia RTX 3080 Ti. Ten model ma dwa dostępne dla użytkownika gniazda M.2 PCIe 4.0, z których każde obsługuje do 2 TB z macierzą RAID 0. 

RAZER

laptop gamingowylaptop gamingowy Fot. RAZER

Razer Blade 14 

Na pokładzie tej maszyny znajdzie się procesor AMD Ryzen 9 6900HX oraz układ graficzny Nvidia RTX 3080 Ti. Do tego 16 GB pamięci RAM DDR5 oraz wymienny dysk SSD NVMe o pojemności 1 TB. 

Razer Blade 15 i Blade 17 

Są to bardzo podobne konstrukcje, różniące się w zasadzie wielkością wyświetlaczy. Te dwa większe laptopy od Razera mają pojawić się w wersji z procesorem Intel Core i9-12900HK oraz kartą graficzną Nvidii RTX 3080 Ti.  

W obu wypadkach można zainstalować opcjonalnie do 64 GB pamięci RAM DDR5, a także do 2TB dysków NVMe w podwójnych gniazdach M.2. 

ALIENWARE

laptop gamingowylaptop gamingowy Fot. ALIENWARE

Alienware X14, X15 i X17 

Obsługują procesory od Intel Core i7-12900H do Core i9-12900HK w X17 oraz maksymalnie kartę graficzną Nvidii RTX 3080 Ti.  

X14 i X15 można wyposażyć maksymalnie w 32 GB pamięci RAM DDR5 o taktowaniu 5200 MHz, chociaż będzie ona przylutowywana. Z kolei X17 obsługuje do 32 GB pamięci RAM DDR5 taktowanej wolniejszym zegarem 4800 MHz i tutaj będzie opcja wymiany. Jeśli chodzi o pamięć masową, X14 ma jedno gniazdo M.2, które obsługuje do 2 TB, podczas gdy Alienware oferuje konfiguracje z pojedynczą lub podwójną pamięcią masową dla X15 i X17, obsługując odpowiednio do 2 TB lub 4 TB pamięci NVMe. 

Alienware M17 R5 Ryzen Edition 

Ten laptop domyślnie jest wyposażony w procesor AMD Ryzen 9 6980HX i grafikę AMD Radeon RX 6850M XT. Alternatywą dla tego rozwiązania jest przesiadka na kartę graficzną Nvidii RTX 3080 Ti. Maksymalnie 64 GB wymiennej, dwukanałowej pamięci DDR5 (4800 MHz). Jest dostępny w konfiguracjach z jednym lub dwoma dyskami, a w każdym wypadku to maksymalnie 4 TB pamięci M.2 NVMe. 

GIGABYTE

laptop gamingowylaptop gamingowy GIGABYTE

Aero 16 i 17 

Te skoncentrowane na twórcach maszyny obsługują procesor Intel Core i9-12900HK oraz grafikę Nvidia RTX 3080 Ti. Gigabyte twierdzi, że może obsługiwać pamięć RAM DDR5 o taktowaniu 4800 MHz (do 16 GB na kanał) i pamięć masową PCIe 4.0, ale nie udostępnił dalszych szczegółów. 

Aorus 15 i 17 

Oba rozmiary Aorusa obsługują maksymalnie procesor Intel Core i7-12700H i karty grafiki Nvidia RTX 3080 Ti. Modele te będą obsługiwać pamięć DDR5 i pamięć masową PCIe 4.0. Obsługują do 64 GB pamięci RAM DDR5 (4800 MHz). Wyposażone są w dwa gniazda PCIe 4.0 M.2. 

Aorus 5 

To z kolei model z procesorem Intel Core i7-12700H, a jeśli chodzi o kartę graficzną, to w tym wypadku można liczyć maksymalnie na RTX 3070 Nvidii. Obsługują one do 64 GB pamięci RAM DDR4 o taktowaniu do 3200 MHz i oferują dwa złącza PCIe 4.0 gniazda M.2. 

MSI

laptop gamingowylaptop gamingowy Fot. MSI

Stealth GS77 i GS66 

Poprawione laptopy do gier Stealth firmy MSI obsługują procesory Intel Core i7-12900H 12. generacji oraz układy graficzne Nvidia RTX 3080 Ti. 15,6-calowy GS66 i 17,3-calowy GS77 mają dwa gniazda pamięci RAM i obsługują do 64 GB pamięci DDR 5 o taktowaniu 4800 MHz. 

Raider GE76 i GE66 

Zarówno 15,6-calowy GE66 jak i 17,3-calowy GE76 będą obsługiwać procesory Intel Core i9-12900HK oraz grafikę Nvidia RTX 3080 Ti. Biorąc pod uwagę, że Raider jest grubszy niż Stealth, należy się tutaj spodziewać lepszej wydajności. Zarówno Stealth, jak i seria Raider obsługują do 64 GB pamięci RAM DDR5. 

Vector GP76 i GP66 

Ten model jest podobny do projektu Raidera GE, ale bez oświetlenia RGB, co zdecydowanie nadaje mu bardziej profesjonalny wygląd. Podobnie jak Raider, obsługuje procesor Intel Core i9-12900HK, chociaż maksymalnie otrzyma kartę RTX 3080 oraz pamięć RAM taktowaną zegarem DDR4 z częstotliwością 3200 MHz. Biorąc pod uwagę, że użyto tu niektórych części, które nie są fabrycznie nowe, można oczekiwać nieco niższej ceny. 

Crosshair 17 i 15 

Podczas gdy powyższe modele MSI oferują opcję przejścia do QHD lub wyższej, linia Crosshair trzyma się paneli 1080p. Ta linia wykorzystuje również jeden z procesorów Intel Core i9 12. generacji z układem graficznym Nvidia RTX 3070 Ti. I pamiętajcie o ekstremalnym brandingu Rainbow Six: Extraction, który może niektórych zrażać. 

Sword i Katana 

Pomimo różnych nazw, Sword i Katana to tak naprawdę identyczne maszyny. Sword jest dostępny w kolorze białym, a Katana w czarnym z dwiema opcjami rozmiaru (15,6 cala i 17,3 cala). Oba obsługują procesory do procesora Intel Core i7-12700H i maksymalnie układ graficzny Nvidia RTX 3070 Ti.