Głównym motorem odrodzenia PC jest niewątpliwie pandemia. Więcej niż kiedykolwiek ludzi pracuje i uczy się w domu, a zapotrzebowanie na komputery osobiste utrzymuje się, nawet gdy firmy i szkoły próbują ponownie działać stacjonarnie.

Początkowe przewidywania analityków, zapowiadających gwałtowną zapaść na rynku komputerów PC nie sprawdziły się i okazuje się, że miniony 2021 rok był kolejnym tłustym okresem dla tej branży.

Canalys twierdzi, że w zeszłym roku dostawy komputerów osobistych wzrosły o 14,6 procent. Także IDC wycenia wzrost na bardzo podobnym poziomie - 14,8%. Tylko Gartner jest bardziej ostrożny, odnotowując 9,9-procentowy wzrost w 2021 r.

Bez względu na to, kto ma rację, każda z tych liczb jest doskonałą wiadomością dla producentów komputerów PC. Miniony 2021 może okazać się najlepszym czasem dla komputerów PC od 2013 roku, który był początkiem długiego, powolnego spadku. W tamtych czasach ludzie kupowali więcej telefonów i tabletów, a dziś konsumenci są bardziej skłonni do posiadania tego samego telefonu przez kilka lat. Jednocześnie nawet potężny tablet, taki jak iPad, nie jest wystarczająco elastyczny, aby podołać wymaganiom pracownika przez cały dzień.

Przyrost sprzedaży komputerów w 2021 rokuPrzyrost sprzedaży komputerów w 2021 roku Fot. IDG

Pandemia zwiększyła również dostawy Chromebooków – często jest to najtańszy sposób na uzyskanie wydajnego laptopa. Jednak Gartner twierdzi, że dostawy Chromebooków spadają. W rzeczywistości w czwartym kwartale 2021 r. wyniki były słabsze w porównaniu z resztą roku (wszystkie trzy raporty to potwierdzają). Popyt na Chromebooki może spaść jako pierwszy, gdy ludzie zaczną przenosić się z powrotem do biur, co w końcu uderzy również w inne komputery. Jednak prawdopodobnie nie nastąpi to od razu. Gartner przewiduje, że powrót popytu na komputery do poziomu sprzed pandemii zajmie 2-3 lata.

Spadek sprzedaży pod koniec 2021 r. może być również spowodowane trwającym niedoborem chipów. Producenci nie mają zapasów, gdyż zapotrzebowanie jest tak ogromne, że wyprzedają całą produkcję na bieżąco. Analitycy zauważają, że problemy z dostawami chipów ograniczyły potencjał wzrostu i może to trwać do 2022 roku.