Obecnie większość operacji SpaceX opiera się na Falcon 9, czyli rakiecie, która może wynosić ładunki na niską orbitę okołoziemską, a następnie bezpiecznie wylądować w celu ponownego użycia. Ta zdolność sprawiła, że ??SpaceX stał się największym na świecie operatorem satelitarnym w ciągu zaledwie kilku lat. Obniżenie kosztów umożliwiło umieszczenie na orbicie bardzo wielu niedużych satelit internetowych Starlink. Wystrzeliwanie satelitów i transport zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną to jednak dopiero początek.

Dzięki Starship SpaceX może dotrzeć do Księżyca, Marsa i jeszcze bardziej odległych miejsc. W tym celu konieczne było spełnienie kilku warunków — po pierwsze rakiety muszą startować i wracać na Ziemię w jednym kawałku, a po drugie koszt ich eksploatacji ma być stale niski. I właśnie tu pojawia się rola Mechazilii.

Wieża obecnie wznosi się 122 metry nad krajobrazem Boca Chica w Teksasie, gdzie SpaceX rozwija swój biznes kosmiczny.

O ile wystrzelenie i powrót Falcona 9 to w zasadzie sprawdzona procedura i nie wymaga ona specjalnych dostosowań, to Starship i Super Heavy będą potrzebować wieży Mechazilla. Ma ona parę mechanicznych ramion, nazywanych „pałeczkami", które chwytają powracającą rakietę i prowadzą ją do wyrzutni. Nie wiemy jeszcze, kiedy wieża zostanie uruchomiona (testy pałeczek rozpoczęły się dopiero w tym miesiącu), to samo dotyczy samych rakiet. Do tej pory SpaceX przeprowadził kilka testów w locie w górę i w dół, ale nie było żadnych startów Super Heavy.

Musk mówi, że wieża będzie w stanie wystrzelić i złapać w pierwszym etapie Starship lub Super Heavy. Chociaż w tej chwili jest tylko jedna wieża (i jeszcze nie działa), mogą istnieć identyczne wieże w różnych lokalizacjach, dzięki czemu statek kosmiczny może wystartować z jednego miejsca i wylądować w innym. To wspierałoby koncepcję superszybkiego transportu, którą SpaceX promował już kilka lat temu. O ile Falcon 9 bez problemu wyląduje na platformie na morzu, to większa jednostka będzie musiała wrócić na ląd. Wszelkie wpadki mogą spowodować dużo większe szkody.

Ciekawie jest obserwować, jak SpaceX posuwa się do przodu ze swoimi pomysłami, chociaż wiele z nich to wciąż prawdziwe science-fiction.