Wszystko zaczęło się od oryginalnej gry Tomb Raider wydanej w 1996 roku na Sega Saturn, a następnie na kilku innych platformach, w tym na pierwszej konsoli PlayStation firmy Sony. Nigdy jednak nie doczekała się wydania dla Game Boy Advance firmy Nintendo… aż dotąd.

Trzeba pamiętać, że to oczywiście nie jest oficjalne wydawnictwo, a port wykonany przez modera ukrywającego się pod pseudonimem XProger. To właśnie on dał nowe życie klasycznej grze i skierował Larę Croft na ścieżki, których nigdy wcześniej nie przemierzała.

Gra, którą możecie podziwiać w akcji na poniższym filmie, została przygotowana na mobilną konsolkę Game Boy Advance. Projekt jest dostępny dla wszystkich i można z niego skorzystać, a jak przystało na open source, nosi nazwę „OpenLara".

 

Jak mogliście się przekonać, gra rzeczywiście działa. Co prawda w tej chwili dostępne są jedynie trzy poziomy, a grafika momentami "chrupie", ale jednak gra działa. Wielki szacunek za przeniesienie jej na Game Boya!

W powyższym filmie można zobaczyć około sześciu minut rozgrywki. Na Twitterze XProger dodatkowo wyjaśniał, że silnik gry został całkowicie przepisany, aby obsługiwał nowe platformy. Ujawnił także, że planuje stworzyć porty dla Nintendo DS i DSi.