Simon, lepiej znany z YouTube'a jako Ruben Sima, po raz pierwszy otrzymał zakaz grania w Roblox kilka lat temu. Udało mu się uniknąć tego zakazu i uznał, że pochwali się światu jak tego dokonał. Na jego kanale na YouTube znalazły się także publiczne zachęty do trollingu w grze.

Mało tego! W październiku ubiegłego roku Simon zamieścił na Twitterze groźbę terrorystyczną przeciwko konferencji deweloperów Roblox. Tweet zawierał link do jednego z jego teraz usuniętych filmów, zatytułowanego „Ktoś wysadził właśnie Robloxa". Konieczne było zablokowanie wydarzenia, co pociągnęło za sobą spore koszty.

Ponadto Roblox twierdzi, że wydał ponad 100 tysięcy dolarów na tropienie kolejnych kont oraz prób obchodzenia blokad IP, aby uniemożliwić jego „cybermobom" wyrządzenie szkody w grze.

Zgodnie z pozwem Roblox początkowo zbanował Simona za publikowanie nieodpowiednich treści. Podobno używał homofobicznych i rasistowskich oszczerstw oraz szykanował ludzi.

Pozew nie obejmował postów Simona w mediach społecznościowych, które według Robloxa zawierały oszczercze i fałszywe wypowiedzi na temat dyrektora generalnego, Davida Baszuckiego.

Roblox początkowo wezwał Simona do całkowitego usunięcia swojej obecności w mediach społecznościowych. Ostatecznie zgodził się on skasować wszystkie swoje posty w mediach społecznościowych, które obrażały grę, jej twórców lub promowały łamanie warunków korzystania z usługi.

Wszystko to razem wzięte, spowodowało, że producenci Robloxa złożyli przeciwko niemu pozew.

Sprawa sądowa zakończyła się kilka dni temu, a Simon może mówić o dużym szczęściu, gdyż sąd obszedł się z nim łaskawiej niż oczekiwali tego pozywający. Roblox domagał się odszkodowania w wysokości 1,6 mln dolarów, ale sąd uznał, że wystarczające będzie 150 tysięcy i cała seria zakazów. Internetowy krytyk otrzymał dożywotni zakaz gry, zakaz negatywnego wypowiadania się o grze oraz zbliżania się do biur będących siedziba twórców Robloxa.

Orzeczenie nie odstraszyło jednak Simona, który już zapowiedział, że planuje opublikować odpowiedź wideo na pozew.