Na całym świecie aż 250 mln osób cierpi na rozmaite schorzenia oraz defekty związane ze wzrokiem. Ich codzienne życie bywa trudne, a jedną z największych barier jest poruszanie się poza domem, czyli w środowisku naszpikowanym rozmaitymi przeszkodami i barierami.

Laska stworzona przez amerykańskich naukowców bazuje na technologii stosowanej w pojazdach autonomicznych. To właśnie dlatego znakomicie spisuje się w czasie, kiedy niewidomy porusza się w nieznanym terenie, pomagając wykryć przeszkody znajdujące się na jego drodze.

Inteligentna laska działa na bazie czujnika LIDAR (ang. Light Detection and Ranging), który wykorzystuje do nawigacji pomiary odległości od obiektów. Pozycję, prędkość i kierunek poruszania się użytkownika pozwalają śledzić dodatkowe czujniki urządzenia: GPS, akcelerometry, magnetometry i żyroskopy.

Testy dowodzą, że korzystanie z inteligentnej laski zdecydowanie zwiększyło prędkość chodzenia jej użytkowników, bo o aż 18 procent.

Oprócz opisanych wyżej zalet, ma jeszcze inna, a mianowicie niewielką wagę (tylko 1,5 kg) oraz cenę niższą od innych rozwiązań dostępnych na rynku.

Inteligentną laskę można kupić za 400 dolarów i rzeczywiście jest to bardzo niska cena, zważywszy, że konkurencyjne produkty potrafią kosztować nawet kilka tysięcy dolarów i ważą po 20 kg.