Podobnie jak szczepionka przeciw COVID-19 tej firmy, nowa terapia wykorzystuje informacyjne RNA, aby „oszukać" organizm ludzki w celu wytworzenia białek, które wywołują odpowiedź immunologiczną. Moderna ma nadzieję, że podane dawki testowe spowodują powstanie specyficznej klasy białych krwinek znanych jako limfocyty B, które następnie mogą przekształcić się w przeciwciała neutralizujące. Według firmy są one „powszechnie uważane za cel szczepień przeciwko HIV i jest to pierwszy krok w tym procesie".

W ramach próby Moderna planuje przetestować zarówno szczepionkę pierwotną, jak i zastrzyk przypominający. W próbie I fazy weźmie udział 56 zdrowych dorosłych, niezakażonych wirusem HIV. Firma poda 48 z tych osób szczepionkę mRNA. Trzydzieści dwie osoby z tej grupy również otrzymają zastrzyk wzmacniający. Ostatniej ósemce biorącej udział w pierwszej próbie firma poda tylko zastrzyki przypominające.

Następnie rozpocznie się, trwający sześć miesięcy, proces obserwacji całej grupy, który ma umożliwić ocenę bezpieczeństwa szczepionki. Moderna planuje również zbadać odpowiedź immunologiczną, którą wywołuje szczepionka na poziomie molekularnym, aby ustalić, czy jest skuteczna.

Technologia Messenger RNA może doprowadzić do leczenia wielu śmiertelnych chorób, w tym malarii, ale przełom w walce z HIV byłby szczególnie godny uwagi. Według statystyk rządu USA około 1,2 miliona Amerykanów ma wirusa, który może prowadzić do śmiertelnej choroby AIDS.

Chociaż wyniki pacjentów z HIV znacznie się poprawiły od lat 90. dzięki opracowaniu nowych metod leczenia i leków, żadna szczepionka przeciwko HIV nie przeszła pomyślnie wczesnych badań klinicznych.