Użytkownicy komputerów z zainstalowanymi Windowsami 10 i 11 mogą mieć problemy z ich aktualizacją, jeśli nie jest wystarczająco długo online. Najnowsze doniesienia wskazują, że komputery potrzebują co najmniej ośmiu godzin, aby niezawodnie zainstalować aktualizacje systemu za pośrednictwem usługi Windows Update.

To odkrycie pochodzi od Davida Guyera, menedżera programu Windows Update, który właśnie opublikował na blogu Windows IT Pro Blog post, w którym szczegółowo opisuje starania specjalistów Microsoftu, którzy usiłują zrozumieć, dlaczego niektóre urządzenia mają opóźnienia w aktualizacjach. Kluczem wydaje się być metryka o nazwie Aktualizuj łączność, mierząca czas, w którym urządzenie jest online i połączone z usługami firmy Microsoft.

Jeśli jesteście użytkownikami wykonującymi aktualizacje ręcznie albo macie szczęście pracować w środowisku, w którym ktoś inny wykonuje całą czarną robotę, polegającą na doglądaniu tych spraw, możecie spać spokojnie. Zawsze można pozwolić systemowi zaktualizować się z najwyższym priorytetem. Jednak najlepszym sposobem na aktualizowanie urządzeń z systemem Windows jest wysyłanie aktualizacji w tle, co ostatnio było preferencją Microsoftu, a Windows 10 i 11 znacznie utrudniają blokowanie lub opóźnianie aktualizacji.

Microsoft odkrył, że ??urządzenia z mniej niż ośmioma godzinami łączności z aktualizacjami mają znacznie większą szansę, że coś pójdzie nie tak. Komputery z systemem Windows potrzebują dwóch godzin na pobranie i kolejnych sześciu na zainstalowanie aktualizacji w tle. Okazuje się, że około połowa komputerów na całym świecie ze starszą, nieobsługiwaną wersją systemu Windows 10 nie spełnia wymogu połączenia z siecią przez minimum osiem godzin. Trzeba także pamiętać, o komputerach włączanych sporadycznie, opóźnionych o ponad 60 dni w zakresie poprawek zabezpieczeń. W ich wypadku czas aktywności w sieci jest niezwykle niski, a więc szansa na poprawną instalacje aktualizacji jest niemalże zerowa.

Microsoft pracuje nad zmniejszeniem rozmiaru aktualizacji w systemie Windows 11, a więc być może w przyszłości zniknie ten problem.