Nowy test na COVID został opracowany przez grupę naukowców i lekarzy z UC Santa Barbara i Santa Barbara Cottage Hospital.

Aplikacja na telefon komórkowy i zestaw laboratoryjny przekształciły smartfon w system wykrywania COVID-19/grypy. Należy on do najszybszych, najczulszych, przystępnych cenowo i skalowalnych znanych testów — i można go łatwo dostosować do innych patogenów o potencjale pandemicznym, w tym śmiertelnych wariantów COVID i grypy.

Naukowcy stojący za urządzeniem twierdzą, że udało się użyć aparatu w smartfonie, aby szybko i dokładnie zdiagnozować COVID-19 (w tym wiele wariantów), a także wirusy grypy.

Nowy system testowy COVID składa się z taniego zestawu laboratoryjnego i aplikacji na smartfony typu open source o nazwie Bacticount, która jest dostępna w Google Play na urządzenia z systemem Android. System obecnie działa tylko na smartfonach Samsung Galaxy S9 ze względu na precyzyjne ustawienie i kalibrację aparatu.

W celu przeprowadzenia testu na COVID, pobiera się niewielką próbkę śliny pacjenta, a następnie miesza z substancją chemiczną i umieszcza w dołku płytki. Płytka jest następnie układana na płycie grzejnej, a smartfon zamontowany jest nad płytą, aby zarejestrować i przeanalizować zachodzącą reakcję chemiczną.

Jednocześnie można testować 96 próbek, a wyniki diagnostyczne są zwracane w ciągu 25 minut.

Naukowcy przetestowali system smaRT-LAMP, pobierając próbki śliny od 50 osób — 20 pacjentów z objawami w szpitalu Santa Barbara Cottage, u których wynik testu był dodatni przy użyciu standardowych metod testowania, oraz 30 osób bez objawów, u których wynik testu na COVID-19 był ujemny. Test smaRT-LAMP okazał się zgodny z wynikami RT-qPCR w 100% przypadków.

Celem tego projektu było opracowanie szybkiej, taniej diagnostyki, a naukowcy mają nadzieję, że smart-LAMP pewnego dnia zapewni lepszą opiekę zdrowotną osobom bez dostępu do droższych metod diagnostycznych, co może również zmniejszyć ryzyko przyszłych globalnych pandemii.