Konsola pojawiła się na rynku w 2017 roku. Skoro Nintendo uważa, że jest to dopiero połowa cyklu życia, to oznacza zdecydowaną zmianę w polityce tej firmy. Jednak za decyzją utrzymywania Switcha dłużej przemawia doskonała sprzedaż, której dynamika z roku na rok jest znakomita. Ta ciekawa konsola radzi sobie dużo lepiej niż poprzednie konsole Nintendo. Z pewnością zapracowało na to połączenie w jednym urządzeniu mobilności oraz opcji zabawy stacjonarnej po podłączeniu do telewizora. Nikt wcześniej nie próbował tego na taką skalę.

Wcześniej w 2021 r. twierdzono, że Switch jest w połowie swojego cyklu życia, co oznaczałoby, że planowana żywotność konsoli wynosi około 8 lat – to dobry czas dla wielu systemów. Jednak bycie w połowie drogi 5 lat później jest interesujące, chociaż Nintendo ma powód. Według Furukawy:

„Switch jest gotowy do przełamania schematu naszych poprzednich konsol, które odnotowały osłabienie tempa w szóstym roku na rynku" – powiedział Furukawa.

Według danych Ampere Analysis, Nintendo sprzeda w tym roku 21 milionów konsol, a liderem sprzedaży jest model OLED. Jeśli chodzi o Sony, szacuje się, że japońska firma sprzeda 18 milionów konsol PlayStation 5, podczas gdy Microsoft ma sprzedać 9 milionów Xbox Series X|S.

Szacunki sprzedaży Nintendo Switch wskazują, że jest ona o kilka milionów niższa niż w 2021 roku. Z drugiej strony sprzedaż konsol Sony i Microsoft powinna wzrosnąć w porównaniu do zeszłorocznych wyników. Mimo to oczekuje się, że PlayStation 5 przebije sprzedaż konsol Xbox Series X|S współczynnikiem 2:1.

Według stanu na listopad 2021 r. Nintendo sprzedało ponad 93 miliony konsol Switch. Ostatnim razem, gdy Sony podzieliło się wynikami sprzedaży PS5, japońskie konsole odnotowały zbyt na poziomie 13,4 miliona, a do kwietnia 2022 roku spodziewano się osiągnąć 14,8 miliona. W tej chwili PlayStation 5 jest najszybciej sprzedającą się konsolą w historii - 10 milionów sztuk w mniej niż dziewięć miesięcy. Microsoft nie udostępnił informacji o sprzedaży Xbox Series X|S, ale szacunki mówią o 12 milionach.