Zdjęcia pochodzą rzekomo z weekendowego testu pocisków balistycznych średniego zasięgu Hwason-12 i były szeroko rozpowszechniane w całym kraju. W zestawie znalazły się cztery ujęcia: dwa ukazujące startującą rakietę oraz dwa kolejne pokazujące widok Ziemi z kosmosu.

To nie pierwszy raz, kiedy Korea Północna pokazuje zdjęcia Ziemi zrobione z rakiety, choć ostatni raz miało to miejsce w 2017 roku.

Bloomberg komentuje, że co prawda zdjęcia nie zostały jeszcze niezależnie zweryfikowane, ale obrazy wyglądają wiarygodnie i ukazują Chiny kontynentalne oraz przesłonięty chmurami Ocean Spokojny.

Rakieta balistyczna wystrzelona przez Koreę PółnocnąRakieta balistyczna wystrzelona przez Koreę Północną Fot. KNN

Korea Południowa i Japonia zgodnie twierdzą, że rakieta osiągnęła pułap niespełna 2 tyś. kilometrów i daje to pociskowi wystarczający zasięg, aby uderzyć w bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych na Guam.

Analityk wojskowy Ankit Panda zauważa, że brak obecności Kim Dzong Una i język używany podczas briefingu medialnego wskazują na test, który miał na celu sprawdzenie czy system działa, a nie prezentację jakiejkolwiek nowej technologii.

Przywódca Korei Północnej groził już wcześniej, że zignoruje zakazy testów nuklearnych i rakiet dalekiego zasięgu. Obserwatorzy sytuacji w tamtym regionie donoszą, że Korea Północna rzeczywiście wznowiła swoją działalność i testuje takie rodzaje broni. Dodatkowo w 2021 roku wykonano zdjęcia satelitarne, na których wyraźnie widać intensywną rozbudowę fabryki zajmującej się wzbogacaniem uranu.

Co prawda Organizacja Narodów Zjednoczonych zakazała testów jądrowych i rakiet balistycznych oraz nałożyła surowe sankcje na Koreę Północną za jej próby, ale jak widać nie spowolniło to wysiłków tego kraju w rozbudowie arsenału atomowego.