Niestety tak nie jest, ponieważ kolejne badanie wykazało, że wciąż prowokujemy hakerów, korzystając z bardzo słabych, czasem wręcz głupich danych uwierzytelniających. Firma Dojo, zajmująca się płatnościami kartami, przeanalizowała dane z brytyjskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) dotyczące 100 000 haseł, aby stworzyć listę najczęściej używanych kategorii, z których korzystamy podczas wybierania hasła.
Ofiary mają tendencję do używania różnych odmian tego samego hasła, często z kilkoma innymi łatwymi do odgadnięcia znakami, np. Love123456. Najpopularniejszą kategorią były słowa pieszczotliwe, które można znaleźć w 4032 najczęściej łamanych hasłach. I nawet jeśli jesteśmy czyimś Kochaniem (1492 hacki), Dzieciną (417) lub Aniołem (330), to lepiej powstrzymać się od używania tych określeń w hasłach.
Następną często wykorzystywaną kategorią są imiona. Chociaż używanie własnego imienia może być łatwym sposobem na zapamiętanie hasła, z pewnością nie jest to dobry pomysł, stąd 3913 hacków znalezionych w tej kategorii.
Dalej są zwierzęta, które obejmują psa (354) i kota (265), a nie rzeczywiste imiona zwierząt. W dalszej części listy widzimy typowe określenia, wykorzystywane w hasłach, czyli emocje, jedzenie, kolory, członków rodziny i marki (takie Apple, LinkedIn i Google). Co ciekawe, przekleństwa także są dość popularne i zajmują siódme miejsce w rankingu. Platformy mediów społecznościowych znajdują się na 19 miejscu i chyba każdy, kto używa „Facebook" jako hasła do Facebooka, po prostu zasługuje na zhakowanie. Za nimi, na dwudziestym miejscu, znajdują się znaki zodiaku.
W raporcie sprawdzono także najczęściej łamane hasła z największą liczbą użytkowników - od wielu lat niechlubną popularnością cieszy się hasło 123456, które wykorzystywane jest przez 23,2 miliona użytkowników. Za nim plasują się 123456789 (7,7 mln użytkowników), Qwerty (3,8 mln), Hasło (3,6 mln) i 1111111 (3,1 mln).
Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia włamań opartych na hasłach jest skorzystanie z dedykowanego menedżera haseł, w którym wszystko, co musimy zapamiętać, to hasło główne — tu najlepiej nie używać 123465. Warto też zadbać o dwuetapową weryfikację, przynajmniej na tych platformach, gdzie można znaleźć kluczowe dane na nasz temat.
Tak prezentuje się lista najczęściej hakowanych kategorii haseł:
- Imiona zwierząt i pieszczotliwe nazwy
- Imiona
- Zwierzęta
- Emocje
- Jedzenie
- Kolory
- Przekleństwa
- Akcje
- Członkowie rodziny
- Marki aut
- Miasta
- Marki
- Kraje
- Sporty
- Religie
- Hobby
- Pogoda
- Drinki
- Platformy social media
- Znaki zodiaku