Wygląda na to, że Samsung znalazł sposób na ponowne wykorzystanie plastikowych odpadów zalegających w oceanach. Nie jest oczywiście pierwszą firmą zajmująca się tym zagadnieniem, ale podejmuje się zadania oczyszczenia wód mórz i oceanów z porzuconych, zniszczonych sieci rybackich, będących największą zarazą dla wielu ekosystemów. Ich ilość jest ogromna, a poza skarżeniem przynoszą zwierzętom morskim wiele ran i cierpień.

Tworzywo sztuczne pochodzące z recyklingowanych sieci rybackich stanie się budulcem dla zupełnie nowych produktów Galaxy. Niektóre z nich były zaprezentowane podczas imprezy Samsung Unpacked.

Samsung już jakiś czas temu zaczął używać materiałów pochodzących z recyklingu i regularnie wprowadzał nowe sposoby zmniejszania swojego wpływu na środowisko. Najnowsza wizja została wyrażona w inicjatywie Galaktyka dla planety. Do 2025 roku ma na celu:

- Stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu we wszystkich produktach

- Usunięcie tworzywa sztucznego z opakowań produktów mobilnych

- Zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w trybie czuwania (poniżej 0,005 W)

- I dojście do etapu, kiedy na wysypiska będzie trafiać zero odpadów z ich produktów.

Trzeba przyznać, że to ambitny plan. Wygląda na to, że Samsung ma zamiar działać na wielką skalę i z pewnością znaleziono ku temu solidne podstawy ekonomiczne, bo ekologiczne są bezdyskusyjne. Samsung twierdzi, że „ten nowy postęp technologiczny" umożliwia tchnięcie nowego życia w sieci rybackie i przekształcenie ich z bezużytecznych, trujących i niebezpiecznych śmieci w wartościowy materiał.

Myślę, że panuje pełna zgoda co do faktu, że każdy plastik usunięty z oceanu to dobra rzecz. Miejmy nadzieję, że kolejne firmy będą czerpały inspirację z tej inicjatywy Samsunga.

Być może doczekamy czasów, kiedy tworzywa sztuczne nie będą uczestniczyły w procesie produkcji urządzeń oraz ich opakowań, a nawet jeśli będą występować, to staną się całkowicie biodegradowalne. Trzeba pamiętać, że chociaż takie akcje, jak opisywane działanie Samsunga nie załatwią sprawy, ponieważ materiały te zwykle nie nadają się do recyklingu w nieskończoność.