8 lutego na stronie internetowej Oscarów podano nominacje do tej nagrody. Wśród licznego grona szczęśliwców, znaleźli się Polacy. Mamy tu film oraz utytułowanego i rozpoznawalnego na świecie operatora.

Polski film Sukienka został nominowany w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski. Jego reżyserem jest Tadeusz Łysiak, student Warszawskiej Szkoły Filmowej i nie ma co ukrywać, że już teraz jest to dla niego sukces. Nominowany film opowiada historię młodej pracownicy motelu, która jest bardzo niska i dlatego nie interesują się nią mężczyźni.

 

Polski film ma konkurentów w postaci Ala Kachuu Take And Run Marii Brendle, On My Mind Martina Strange-Hansena, Please Hold K.D. Davili i The Long Goodbye Aneila Karii.

Kolejne polskie nazwisko musicie znać, gdyż jest to Janusz Kamiński, który tym razem otrzymał nominację do Oscara za najlepsze zdjęcia do West Side Story w reżyserii Stevena Spielberga. I tutaj stoczy się walka niczym na ringu w kategorii wagi ciężkiej, gdyż konkurentami są Greig Fraser (Diuna), Dan Laustsen (Zaułek koszmarów), Ari Wegner (Psie pazury), a także Bruno Delbonnel (Tragedia Makbeta).

Laureatów 94. Oscarów poznamy pod koniec marca. Uroczystość odbędzie się 27 marca w Dolby Theatre w Hollywood.