Jak pochwaliło się Sotheby's, kamień jest „największym pozbawionym skazy wewnętrznej niebieskim diamentem o szlifie schodkowym", jaki kiedykolwiek został oceniony przez Gemological Institute of America (GIA).

Bo jak warto podkreślić, niebieskie diamenty, które zawdzięczają swoją barwę borowi, są niezwykle rzadkie, a tu mamy na dodatek do czynienia z największym przedstawicielem "tego gatunku", jaki kiedykolwiek trafił pod młotek, o wadze 15 karatów (w sumie na aukcjach pojawiło się zaledwie 5 niebieskich diamentów o wadze ponad 10 karatów).

Diament został wycięty z surowego kamienia odkrytego w kopalni Cullinan w RPA w kwietniu 2021 roku. Jest on większy niż Oppenheimer Blue, 14,62-karatowy kamień, który ustanowił światowy rekord cenowy dla niebieskiego diamentu na aukcji w maju 2016 r., kiedy został sprzedany za 57,5 ??miliona dolarów. Tym samym w tym przypadku można ostatecznie spodziewać się jeszcze wyższej kwoty.

Sotheby's stwierdziło ponadto, że diament, którego premiera miała miejsce w Nowym Jorku w tym tygodniu, będzie wystawiony na aukcji w nieustalonym jeszcze bliżej terminie podczas kwietniowego tygodnia luksusu w Hongkongu (Hong Kong Luxury Week).

Co ciekawe w tym miesiącu Sotheby's sprzedało też inny cenny diament, a mianowicie czarną Enigmę kosmicznego pochodzenia. Ta jest przedstawicielem tzw. karbonado, czyli diamentów polikrystalicznych, spotykanych jedynie w Brazylii i Republice Środkowoafrykańskiej, które zdaniem naukowców formowały się jakieś 2,6 do 3,8 mld lat temu, w bogatym w wodór środowisku międzygwiezdnym poza Układem Słonecznym i powstały najpewniej w wyniku wybuchu supernowej.

Enigma była przy okazji największym oszlifowanym diamentem, jaki kiedykolwiek trafił na aukcję, bo mówimy o wielkości rzędu 555,55 karatów. Diament sprzedał się za 3,16 miliona funtów (4,3 miliona dolarów), pomimo że dom aukcyjny spodziewał się znacznie wyższej kwoty (7 mln USD), więc jak widać szacunki nie zawsze znajdują później potwierdzenie w realnym rynkowej cenie. Sotheby's nie podało jeszcze, czy za De Beers Cullinan Blue również będzie można płacić w kryptowalucie.