Czas pozostały do premiery Steam Decka Valve poświęca na przygotowanie jak największej liczby gier na to urządzenie. Jak zapewnia, będzie w czym wybierać, a w tym momencie dostępnych jest już ponad 500 tytułów z biblioteki Steam przygotowanych do działania na nowej konsoli.

Jeszcze w październiku wiadomo było, że na potrzeby konsoli Valve podzielił gry Steam na cztery kategorie: zweryfikowane, grywalne, nieobsługiwane lub nieznane. Zweryfikowany oznacza, że gra automatycznie pasuje do talii Steam, a grywalna oznacza, że będzie wymagała pewnych poprawek po stronie gracza – na przykład poprzez opcje gry lub konkretną konfigurację kontrolera. Dwóch pozostałych kategorii chyba nie trzeba tłumaczyć.

Według nowego raportu GamingOnLinux, już teraz aż 520 gier jest uważanych za zweryfikowane lub grywalne. Wedle szacunku tego serwisu, już niedługo właściciele Steam Deck będą dysponowali biblioteką około 1000 tytułów, a wśród nich takie perełki jak: Bayonetta, Dark Souls II i III, garść tytułów Final Fantasy i Stardew Valley oraz Slime Rancher i Grand Theft Auto V.

Trzeba przyznać, że Valve wykonuje kawał dobrej roboty, weryfikując gry pod kątem dostępności na swoją nową konsolę. Jednak zanim uda się przejrzeć wszystkie gry z zasobów Steam, a więc ponad 50 000, minie jeszcze zapewne sporo czasu.