Nintendo pisze, że od końca marca przyszłego roku nie będzie już możliwe robienie zakupów w eShopie na żadną konsolę. Użytkownicy nie będą również mogli pobierać bezpłatnej zawartości, w tym wersji demonstracyjnych gier ani wykorzystywać kodów pobierania. Jednak po tym momencie nadal będą mogli ponownie pobrać kupione wcześniej gry i DLC, otrzymywać aktualizacje oprogramowania i grać online.

Zmiany zaczną obowiązywać 23 maja 2022 roku. W tym momencie nie będzie już możliwe dodawanie środków do konta Nintendo eShop na Wii U lub urządzeniach Nintendo 3DS za pomocą karty kredytowej. 29 sierpnia 2022 r. Nintendo przestanie zezwalać na karty podarunkowe eShop jako sposób na dodawanie środków do tych kont.

Ponadto użytkownicy, którzy połączyli swój portfel Nintendo Network ID z portfelem konta Nintendo, nie będą mogli używać współdzielonego salda do kupowania zawartości Wii U lub 3DS od marca 2023 roku. Po tej dacie salda będzie można używać tylko kupując zawartość na Nintendo Switch.

The Verge zauważa, że miana oznacza, że użytkownicy nie będą mogli kupować klasycznych gier na konsole wirtualną w eShopie. Część FAQ Nintendo zatytułowana „Czy Nintendo nie ma obowiązku zachowania swoich klasycznych gier poprzez ciągłe udostępnianie ich do zakupu?" zamiast tego kieruje fanów retro w stronę usługi subskrypcji Nintendo Switch Online. Stwierdzono tam: „Obecnie nie planujemy oferować klasycznej zawartości w inny sposób".

Nintendo twierdzi, że to posunięcie „jest częścią naturalnego cyklu życia każdej linii produktów, ponieważ z czasem staje się ona mniej używana przez konsumentów". Rodzina 3DS, która w ciągu swojego życia sprzedała się w liczbie prawie 76 milionów sztuk, została wycofana z rynku 16 września 2020 roku.

Kontynuacja Wii sprzedającego się w ponad 100 milionach egzemplarzy, Wii U, była jedną z najmniej udanych konsol Nintendo. Sprzedano zaledwie 13,56 miliona sztuk między premierą w 2012 roku a wycofaniem z produkcji w 2017 roku. Dla porównania, dwuletni PS5 i Xbox Series X/S już osiągnęły takie wyniki sprzedaży.